V dom v Pristavi še letos
Prenova regijskega reintegracijskega centra za ozdravljene odvisnike v Pristavi pri Tržiču se je zavlekla, sedaj pa vendarle kaže, da se bo gradnja nadaljevala in da bodo v njem že letos svoj dom dobili prvi ozdravljeni odvisniki.
Pristava – »Hišo, Dom Vincenca Drakslerja tu v Pristavi bi lahko obnovili tako, kot smo jo sprva nameravali oziroma kot je bilo v prvotnih idejnih načrtih, vendar pa smo se odločili, da bi bilo škoda 135 kvadratnih metrov, kot jih bomo dodatno pridobili z obnovo mansarde. Poleg tega bo hiša s tem popotresno varna. Vendar pa so se zato postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja zavlekli, prav tako pa bo tudi nekaj dodatnih stroškov. Kljub vsemu pa mislim, da smo se dobro odločili in da bomo po obnovi resnično dobili pravi dom za ozdravljene odvisnike, v katerem bodo dobili temelje za aktivno življenje brez drog,« pravi predsednik uprave Fundacije Vincenca Drakslerja za odvisnike Beno Fekonja in dodaja, da bodo uporabniki v domu živeli pod nadzorom strokovnih in laičnih delavcev, izvajalec programa pa bo Center za socialno delo Kranj s svojim centrom za odvisnost.
Dom Vincenca Drakslerja, ki je v nekdanji gostilni Pr' Primožk v Pristavi in je delno že obnovljen, naj bi za bivanje ozdravljenih odvisnikov obnovili do konca tega leta, kar pomeni, da bodo v prvi fazi prenove morali izdelati novo armiranobetonsko ploščo nad prvim nadstropjem, zamenjati streho ter poskrbeti za opremo v pritličju in prvem nadstropju. »Vse to naj bi bilo narejeno v prihodnjih mesecih, do konca leta pa upam, da bodo zaključeni tudi vse postopki za uporabno dovoljenje, kar pomeni, da bodo v dom prišli prvi stanovalci. Nato bo, predvidoma prihodnje leto, sledila obnova mansarde, zaradi česar pa program reintegracije ne bo okrnjen, saj bo tudi po prvi fazi prenove v domu že lahko živelo prvih dvanajst uporabnikov,« je tudi povedal Beno Fekonja.
Obnova celotne stavbe bo stala nekaj več kot 431 tisoč evrov, Fundacija Vincenca Drakslerja je do sedaj za to zbrala blizu 132 tisoč evrov, v obnovo so v preteklosti vložili že 53 tisoč evrov, Mestna občina Kranj pa je lani prispevala 12 tisoč evrov, letos pa še 60 tisoč evrov. Tako za celotno prenovo manjka še nekaj več kot 174 tisoč evrov, ki pa naj bi jih dobili z novimi donatorskimi sredstvi, denarjem iz razpisov, s sofinanciranjem ustanoviteljev in tudi donatorstvom v materialu. Kot je tudi povedal Fekonja, je denar za prvo fazo prenove že zbran, za obnovo mansarde pa že načrtujejo tudi akcijo, ki so jo poimenovali »opeka«.
Za gradbena dela v prvi fazi bo kot najugodnejši ponudnik poskrbelo podjetje Gradbinec GIP (v torek sta pogodbo podpisala direktor Gradbinca GIP Darko Vidakovič in predsednik uprave fundacije Beno Fekonja), vrednost pogodbenih del pa je nekaj več kot 162 tisoč evrov. Jože Stopar bo v imenu Rotary kluba Kranj s svojim brezplačnim delom nadzoroval gradnjo.