Zdravilo na spletu je lahko ponaredek
Spletna lekarna je ena izmed sodobnih tehnoloških možnosti, a le, če iščete informacijo ali zdravilo na spletnih straneh, ki so pod nadzorom pooblaščenih zdravstvenih in znanstvenih ustanov. Za druga zdravila tvegate nakup ponaredka - nekakovostnega, neučinkovitega ali nevarnega izdelka.
Internet omogoča hiter dostop do informacij o zdravilih, boleznih, zdravljenju. Ponudniki informacij o tem so na medmrežju številni. »Za verodostojnost podatka je pomembno prepoznati ponudnika informacij. Podatki zunaj pooblaščenih ustanov so pogosto zavajajoči, zastareli, pomanjkljivi in pristranski, z zgolj pozitivnimi informacijami. Na etično in strokovno odgovornost vseh ponudnikov nikar ne računajte, saj so ti pogosto le ekonomsko usmerjeni, brez ustreznega strokovnega znanja. Verjamem, da nekdo, ki je hudo bolan, zato, da bi ozdravel, verjame tudi v čudežne formule, v hitre učinke zdravila … Ampak v splošnem velja, da so mnogo bolj zanesljive tiste informacije, ki jih dajo pooblaščene zdravstvene in znanstvene ustanove,« opozarja Nina Pisk, mag. farmacije iz Gorenjskih lekarn.
Informacije o zdravilu morajo biti popolne. Navedeni morajo biti ime zdravila, učinkovine, pomožne snovi, za katero bolezen je zdravilo namenjeno, kdaj se zdravilo ne sme uporabljati, način uporabe, neželeni učinki, način shranjevanja, podatki o proizvajalcu in datum, kdaj so bili podatki pripravljeni. Zdravila zahtevajo tudi posebne pogoje pri shranjevanju in transportu in morajo biti pakirana v ustrezno ovojnino, da ohranijo svojo kakovost, varnost in učinek. »Žal bo uporabnik z nakupom po internetu zelo težko ločil originalno zdravilo od njegovega ponaredka. Ponaredki so čedalje večji problem v svetu! Izjemno težko jih je odkriti, še nam strokovnjakom, ker so skoraj identični originalom in je za odkrivanje potrebna podrobnejša analiza. Znani so podatki, da so zaradi uporabe ponarejenih zdravil bolniki že umrli ali pa so dobili trajne poškodbe. Ko pride do zapletov in se izkaže, da je nekdo kupil ponaredek ali pa zdravilo brez uradnega dovoljenja, je pot nazaj zelo težka … Tudi zato je izjemno pomembno, komu zaupate. Če o zdravilu na spletu dvomite, o njem raje vprašajte zdravnika ali farmacevta,« svetuje sogovornica.
Najbolj pogosto na spletu oglaševana in hkrati tudi ponarejena so zdravila za zdravljenje motnje erekcije, zmanjševanje telesne teže, zniževanje maščob v krvi in zdravila za zdravljenje bolečine. Za naročanje zdravil prek spleta se uporabniki najpogosteje odločajo zaradi sramežljivosti, ugodne cene, pomanjkanja časa, dostopnosti zdravila le na zdravniški recept … Pomembno je, da ne nasedate spletnim stranem, ki se znajdejo v vaši elektronski pošti in vas nagovarjajo k nakupu zdravil. Še vedno velja, naj zdravilo na recept predpiše zdravnik, izda pa naj ga farmacevt v lekarni. »Strokovnjaki spletnim lekarnam na splošno ne nasprotujemo, še sami se prilagajamo tem potrebam, vendar pa želimo, da spletna lekarna deluje kot klasična lekarna, da torej ustreza vsem zakonskim zahtevam, vodi pa jo farmacevt, ki ima za to ustrezno znanje,« je še povedala Nina Pisk.