Planica se mora preživeti sama
"Sem optimist, rezultate bomo kmalu lahko tudi pokazali," je prepričan Jelko Gros, ki bo kot direktor na novo ustanovljenega Zavoda RS za šport Planica vodil gradnjo nordijskega centra v Planici.
Planica – Država je Zavod za šport Planica ustanovila konec preteklega mesteca z namenom, da tako poskrbi za upravljanje Planice in s tem državnega premoženja, pa tudi za informatiko v športu in šport mladine. Za direktorja zavoda je imenovala Jelka Grosa, nekdanjega trenerja slovenske skakalne reprezentance.
Katere so ta čas vaše prioritete?
»Prioritete so že postavljene: skozi sredstva strukturnih skladov Planico spraviti do razvoja dejavnosti, da se bo sposobna sama preživeti. To pa bo takrat, ko bo obiskovalce sposobna zadržati dalj časa in jim seveda nekaj ponuditi. Vse leto, ne le pozimi. Samo od športnikov se ne da preživeti.«
Kaj je tisto več, kar po vašem mnenju ponuja Planica v primerjavi s potencialnimi drugimi lokacijami za nordijski center?
»Planica je skozi bogato zgodovino postala identiteta slovenskega naroda; če jo na leto obišče več kot petdeset tisoč ljudi, se je zagotovo sposobna preživeti tudi sama. Če bi tak center z enakimi razmerami postavili v središče Slovenije, bi porabil vsaj dvajset let, da bi si ustvarili sloves, kot ga ima Planica.«
Kaj se zdaj dogaja v Planici?
»Na zunaj ni še ničesar videti, a dogajanje je v resnici zelo intenzivno: razpis za žičnico je že pod streho, podpisali smo pogodbo z izvajalcem, v teku je javno naročilo za letalnico, ki mora biti nared do svetovnega prvenstva v poletih prihodnje leto. Postopki se zaradi že tradicionalnih pritožb gradbenikov vlečejo, a prepričan sem, da bo spodnji del letalnice do konca leta obnovljen, kar Planici obeta boljše čase. V teku je tudi arhitekturni natečaj za celovito urejenost Planice z vsemi objekti vred, ki bo končan v sredini oktobra.«
EU naj bi za Planico namenila skoraj štirideset milijonov evrov, kar je 85 odstotkov vseh potrebnih sredstev? So ta že na razpolago?
»Za dela, ki so v teku, so sredstva zagotovljena v proračunu. Pravzaprav se bomo morali zelo potruditi, da bomo lahko porabili vsa sredstva, ki so za Planico že zagotovljena. Tako smo pravkar zaključili študijo vplivov na okolje, ki jo moramo oddati na ministrstvo za okolje in prostor, ker predstavlja enega od pogojev za pridobitev evropskih sredstev.«
So zagotovljena tudi vsa zemljišča?
»Trenutno imamo odkupljenih zadosti zemljišč, na katerih lahko delamo: tudi zemljišča, na katerih bomo v prihodnjem letu gradili skakalnice, so že v lasti države. Tekaški stadion in centralni turistično informacijski objekt, ki sta na zemljišču agrarne skupnosti, na katerem še ni prišlo do razmejitve solastnega premoženja, pa sta za gradnjo na vrsti leta 2001 in do takrat se bomo morali dogovoriti z lastniki.«