Kranjčan na RoboCupu
Nedavnega svetovnega robotskega tekmovanja RoboCup v Gradcu se je udeležil tudi Gal Hafner iz Kranja.
Na svetovnem robotskem tekmovanju RoboCup, ki je od 1. do 5. julija potekalo v Gradcu, so se zbrale najboljše robotske ekipe iz vsega sveta, med njimi prvič doslej tudi tekmovalci iz Slovenije. Del prvenstva so tudi robotska tekmovanje za mlade, imenovana RoboCup Junior, na katerem se osnovnošolci in srednješolci v ločenih skupinah pomerijo v robotskem nogometu, plesu z roboti in robotskem črto-sledu, ki deluje na premagovanju in reševanju ovir ter prepoznavanju ljudi v labirintu. V slednjem so tekmovale tudi tri slovenske mladinske ekipe, ki so bile sestavljene iz najuspešnejših tekmovalcev na državnem robotskem tekmovanju v Mariboru. V eni od ekip je kot edini Gorenjec sodeloval tudi mladi Kranjčan Gal Hafner. »Robota smo morali programirati, da je sledil liniji, premagoval ovire na poti po labirintu ter prepoznaval ljudi, ki so bili zelene in srebrne barve,« je razložil Gal, ki je tekmoval skupaj s tremi tekmovalci iz drugih slovenskih regij. Med 35 ekipami so zasedli 22. mesto, ostali dve slovenski ekipi sta bili v svoji kategoriji 20. in 23.
Mentor ekipe, v kateri je bil tudi Gal, je bil Peter Vrčkovnik iz Šolskega centra Velenje, mladega Kranjčana, ki je zaključil OŠ Franceta Prešerna Kranj, pa je na tekmovanje pripravljal dosedanji učitelj računalništva Andrej Koložvari. Spremljal ga je tudi profesor Tehniškega šolskega centra Kranj Janez Markič, ki nam je zaupal, da je bila Galova ekipa med bolj opaznimi: »Izstopala je tudi po inovativnosti, saj je izvirno povezala senzorje. Razlike v točkah so bile minimalne tako kot na slalomu v desetinkah sekunde.« Povedal je tudi, da sta bili pomembni predvsem inovativnost oz. iznajdljivost, ki ju ni brez dobrega poznavanja programiranja in razumevanja delovanja senzorjev. »To tekmovanje je najvišji možni dosežek za učenca in seveda tudi mentorja, kjer lahko pokažeta svoje znanje in spretnosti v povezavi s tehniko, ki temelji na želji po spoznavanju različnih mobilnih in humanoidnih robotov in odkrivanju sodobne tehnike. Vtisi s tekmovanja so nepozabni,« je dodal Markič.
Letošnje tekmovanje RoboCup je bila edinstvena priložnost za slovenske tekmovalce, saj običajno poteka v precej oddaljenih državah. Lani je bilo denimo v Ameriki, prihodnje leto bo na Kitajskem, leta 2011 pa v Turčiji. Gal je bil tako zelo vesel in ponosen, da je imel možnost sodelovati na svetovnem robotskem tekmovanju v Gradcu z več kot tri tisoč tekmovalci iz več kot 40 držav. Šolanje bo septembra nadaljeval na Gimnaziji Kranj.