Stavke za zdaj ne bo
Gorenjski delavci v gostinstvu in turizmu kljub mnogim težavam in nizkim plačam za zdaj ne bodo stavkali.
Kranj – Delavci v gostinstvu in turizmu so izjemno nezadovoljni s plačno politiko delodajalcev. Mladi brez dodatkov dobijo le okoli 680 evrov bruto plače, starejši, ki v polni sezoni delajo tudi po dvesto ur (in več) mesečno, pa dobijo le okoli osemsto evrov izplačane plače. »To je nenormalno,« pravijo in se hkrati ne želijo izpostavljati, saj se v težkih kriznih časih bojijo za službe, po drugi strani pa dajejo delodajalcem še eno priložnost – za stavko se namreč (vsaj na Gorenjskem) ni odločila večina zaposlenih v turizmu.
Pred dobrimi štirinajstimi dnevi je predsedstvo Sindikata gostinskih in turističnih delavcev pogojno sprejelo sklepe Upravnega odbora Turistično gostinske zbornice, s katerimi bi potrdili ponujeni aneks h kolektivni pogodbi. Če bi se dve tretjini vprašanih odločili za aneks, bi ga tudi sprejeli, sicer bi nadaljevali priprave na stavko. »Če se nagrajevanje, ne gre le za plače, ampak tudi za že izpogajani in nikoli v tej višini izplačani regres, ne uredi in bodo delodajalci ostali neresni, stavka bo. Ne glede na krizo,« pravi Romana Oman, sekretarka območne organizacija ZSSS Gorenjske.
»Na Gorenjskem ostro obsojamo potezo delodajalcev, da niso podpisali sklenjenega sporazuma, vendar stavke vseeno ne bo. Zavedamo se kriznih časov, saj to delodajalcem prinaša v očeh turistov tudi dolgotrajno negativne posledice,« pravi Omanova. Med hujšimi problemi v tej dejavnosti je tudi delo na črno in s tem tudi plačilo brez davščin pri zasebnikih, ko izplačujejo le minimalne plače, drugo pa v gotovini (in to tudi vsi vedo). Tudi v večjih, urejenih podjetjih pa bi moral imeti vsak delavec vsaj 11-urni dnevni počitek, vendar to zakonsko določilo v sezoni kršijo skoraj povsod. Tako se delavcem nabere višek ur, ki jih delodajalec noče plačati, manjkajočih ur iz mrtvih sezon pa (po enakem vzorcu) ne brišejo.
In s čim bi bili delavci zadovoljni? Zgolj s triodstotnim povišanjem plač in izplačilom regresa v višini 686 evrov (v nekaterih primerih 680 evrov). Predsedstvo sindikata je delodajalcem tudi predlagalo, da znesek deset evrov na zaposlenega (za toliko so delodajalci zmanjšali dogovorjeno višino regresa) nameni za plače direktorjev in nagrade nadzornih svetov z obrazložitvijo (citat): »Ker turistično politiko vodijo tako, da resnično skrbijo za razvoj človeških virov, standard zaposlenih delavcev, pomanjkanje kadra in za kakovostnejši razvoj slovenskega turizma … Prav je, da vsaj oni vedo, kaj pomeni: Družinam prijazno podjetje!«