Medsebojno spoznavanje zbližuje sosede
Med dvajsetimi sprejetimi projekti iz programa čezmejnega sodelovanja med Slovenijo in Avstrijo do leta 2013 je tudi projekt Sosed/Nachbar, ki sta ga skupaj predlagala Gorenjski glas in Slomedia iz Celovca.
Maribor - Služba vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko je v okviru čezmejnega sodelovanja med Slovenijo in Avstrijo lani objavila prvi javni razpis za sofinanciranje projektov iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj za obdobje 2007-2013. Izbrala je dve prednostni nalogi. V prvo je uvrstila spodbujanje konkurenčnosti, znanja in gospodarskega sodelovanja (razvoj malih in srednje velikih podjetij, turizem, okolje in na znanju temelječe gospodarstvo). Druga prednostna naloga pa obsega spodbujanje trajnostnega in skladnega razvoja, kamor sodijo upravljanje naravnih virov, okolje in energija, razvoj naselij in regionalni, socialni in kulturni razvoj. V čezmejno sodelovanje so v Avstriji vključene južna Štajerska, območje Celovca in Beljaka, spodnji del Koroške, južni del Gradiščanskega in kot sosedi tega območja Gradec, vzhodni in zahodni del Štajerske ter zgornji del Koroške. V Sloveniji pa obsega območje regionalnega čezmejnega sodelovanja v programu Slovenija-Avstrija Gorenjsko, Koroško, Savinjsko, Podravje in Pomurje in kot sosedo osrednjo slovensko statistično regijo.
Vladna služba za lokalno samoupravo in regionalno politiko je prejela na razpis 57 vlog, od tega 21 v prvi prednostni nalogi in 36 v drugi. Iz Slovenije je bilo 35 vlog, iz Avstrije pa 22. O izbranih prijavah je konec februarja odločal skupni nadzorni odbor Operativnega programa Slovenija-Avstrija 2007-2013, sestavljen iz predstavnikov Slovenije in Avstrije. Odobril je dvajset prijavljenih projektov v višini 31.542.394 evrov, in sicer osem iz prve prednostne naloge in 12 iz druge. Pogodbe med organom upravljanja čezmejnih projektov pri vladni službi za lokalno samoupravo in regionalno politiko in predstavniki partnerjev v projektih so slovesno podpisali v torek v Mariboru, kjer je sedež organa upravljanja čezmejnih programov.
Gorenjski glas v projektu Sosed/Nachbar
Odločitev nadzornega odbora Operativnega programa je bila razveseljiva in zelo pomembna tudi za Gorenjski glas. Med izbranimi projekti v drugi prednostni skupini je tudi projekt Sosed/Nachbar, sodelovanje lokalnih medijev dveh sosednjih regij, ki je nastal v sodelovanju Gorenjskega glasa in Slomedie – Zveze slovenskih organizacij Celovec. Partnerja bosta v treh letih iz Evropskega sklada za regionalni razvoj prejela 730 tisoč evrov.
Projekt Sosed/Nachbar ima preprosto ljudsko vsebino. S povezovanjem in medsebojnim spoznavanjem ljudi iz sosednjih regij v dveh državah, z obveščanjem o življenju sosedov, s sodelovanjem posameznikov in skupin ter s spoštovanjem različnosti bo vedno manj prostora za nezaupanje, za zgodovinske zamere in strahove ter za ohranjevanje meja, predvsem v glavah. Za Gorenjski glas, ki je zadnja leta namenjal več pozornosti sosednji Koroški, predvsem slovenski manjšini, je projekt velika priložnost za razvoj in uveljavitev tudi na drugih medijskih področjih in potrditev, da je spoštovan in zaupanja vreden partner.
Iz Gorenjske je s štirimi projekti na razpisu uspela še Regionalna razvojna agencija Gorenjske (BSC) iz Kranja, ki jo je v Mariboru zastopala namestnica direktorja Lidija Zeme.
Pogodbo o sofinanciranju projekta Sosed/Nachbar je v torek v Mariboru v imenu Gorenjskega glasa kot vodilnega partnerja tega projekta podpisala direktorica Gorenjskega glasa Marija Volčjak. Po podpisu je povedala:
"Gorenjski glas skupaj s celovških podjetjem Slomedia, ki izdaja časopis Novice, v čezmejno sodelovanje vstopa z dvojezičnim spletnim mestom Sosed/Nachbar, ki bo povezovalo Gorenjsko in Koroško kot sosednji regiji. Zaradi promocije spletnega mesta bomo štirikrat letno pripravili tudi tiskano izdajo. Naš cilj je, da odpravimo meje v glavah, saj so sosedski odnosi še vedno polni preživetih predsodkov in najhitreje jih bomo odpravili, če se bomo bolje poznali. Spletno mesto Sosed/Nachbar bo namenjeno novicam in najavam dogodkov, zlasti kulturnih, ki jih je na Koroškem in Gorenjskem zelo veliko in tudi čezmejnih kulturnih obiskov je vse več. Sosed/Nachbar bo namenjen blogom, forumom, spletnim pogovorom, v načrtu imamo lokalno wikipedijo, ki nam jo boste pomagali soustvarjali. Pričakujemo, da bo privlačno tudi sodelovanje šol pri učenju nemščine in slovenščine, saj dandanes moraš govoriti angleško in jezik sosedov. Poleg kulture, jezika in znanja bodo v središču pozornosti tudi okolje, energije, narava, zdravje. Skratka stvari, ki povezujejo dve pokrajini, dva naroda, slovenska manjšina na Koroškem bo most tega kulturnega in socialnega povezovanja. Za uresničitev projekta nam je uspelo pridobiti evropska regionalna sredstva in v treh letih bomo na obeh straneh meje prejeli 730 tisoč evrov. To pomeni, da pri uresničevanju projekta, ki je vreden 850 tisoč evrov, ne bomo imeli denarnih težav, kar je v teh kriznih časih toliko bolj pomembno. Za Gorenjski glas je projekt Sosed/Nachbar zelo pomemben tudi zaradi multimedijskega razvoja gorenjske časopisne hiše. Snujemo še več razvojnih projektov, saj menimo, da je kriza tudi priložnost, ne samo zategovanje pasu. Seveda se z razvojem lahko ukvarjamo, ker smo v dobrih časih nekaj skupaj spravili in nismo vsega zapravili, kakor pravimo na Gorenjskem."