Prvi primer nove gripe v Sloveniji
V petek pozno popoldne so na Inštitutu za varovanje zdravja potrdili prvi primer okužbe z novim virusom gripe A (H1N1) pri nas.
Ljubljana - Zbolela je potnica, ki je v sredo, 17. junija, pripotovala iz New Yorka. Priletela je v Benetke, od tam pa se je z avtom odpeljala domov. Zaradi visoke vročine, mrazenja, izčrpanosti, kašlja in bolečin v mišicah ter glavobola je po telefonu poklicala svojega zdravnika, kar pomeni, da je ravnala v skladu s priporočili naše zdravstvene službe.
Bolnica se zdravi doma
»Zboleli osebi smo svetovali, naj ostane doma, dokler kaže znake bolezni, da okužbe ne bo širila. Predpisano ji je bilo tudi ustrezno zdravilo, torej Tamiflu,« je povedala prim. doc. dr. Alenka Kraigher z Inštituta za varovanje zdravja. Zdravstvena služba je ob odkritju primera okužbe ravnala, kot je predpisano v navodilih za zdravstvene delavce, ki so jim bila posredovana in so dostopna tudi na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja. Po predpisanih postopkih bodo spremljani tudi vsi, ki so bili v stiku z zbolelo osebo.
Sicer pa so bili minuli petek poleg vzorca omenjene bolnice laboratorijsko pregledani še štirje, ki pa so vsi negativni.
Tamifluja je dovolj
Na ministrstvu za zdravje zagotavljajo, da je bila Slovenija na pojav prvega primera dobro pripravljena. Ukrepi, ki jih v primeru nove gripe država izvaja, so v skladu z Načrtom pripravljenosti na pandemijo gripe na področju zdravstva. Sporočajo tudi, da je zaloge Tamifluja za približno četrtino prebivalstva, kar zadošča glede na ocene o možnem številu zbolelih za gripo in so glede na število prebivalcev večje kot v drugih evropskih državah. Zdravniki ga bolniku in tesnemu stiku bolnika predpišejo na »zeleni« recept. Navodila za predpisovanje Tamifluja so dostopna tudi na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja.
Ustrezna higiena je najboljša preventiva
Sicer še vedno velja, da je najučinkovitejši način preprečevanja širjenja okužbe ustrezna higiena. To pomeni, da si usta, kadar kašljamo, pokrijemo z robcem, ki ga po uporabi odvržemo v smeti in si umijemo roke. Redno si umivamo roke z milom in vodo, lahko tudi z robčkom, namočenim v alkoholno razkužilo. Pomembno je tudi, da kadar zbolimo, ostanemo doma, svojega zdravnika pa pokličemo po telefonu, da okužbe ne širimo.
»Vsak, ki v roku sedmih dni po vrnitvi s potovanja pri sebi opazi znake okužbe z novo gripo, naj po telefonu pokliče svojega zdravnika. Ta bo poskrbel za pravilni odvzem vzorca, ki bo poslan v laboratorij, kjer se bo ugotovilo, ali gre za novo gripo. Če bo vzorec pozitiven, bo predpisano ustrezno zdravljenje,« dodaja prim. doc. dr. Alenka Kraigher. Število pregledanih vzorcev in potrjenih primerov okužb lahko spremljate na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja.