Marko Golob, prvi med dvanajstimi menedžerji, ki so prevzeli škofjeloški Unitech LTH-ol. (Foto: Gorazd Kavčič)

Ducat menedžerjev odkupilo Unitech

"Menedžerski odkup Unitecha je bila edina možnost, da podjetje ostane v sedanji obliki in ohranja poln razvoj," pravi Marko Golob, predsednik uprave.

Škofja Loka – Dvanajsterica menedžerjev škofjeloškega TCG Unitech LTH-ol, na čelu s članoma uprave Markom Golobom, Andrejem Kranjcem in drugimi direktorji je pretekli teden podpisala pogodbo s krovno organizacijo TCG o lastniškem prevzemu podjetja, ki poleg matične tovarne obsega še tovarne v Ljubljani, hrvaškem Benkovcu in makedonskem Ohridu. Čez približno šest mesecev bodo vstop v lastniško strukturo po diskontnih cenah ponudili tudi zaposlenim.

»Pod svojim okriljem smo želeli obdržati celoten program, ki ga imamo v Sloveniji, na Hrvaškem in v Makedoniji, zato smo morali v odkup. To potezo so pozitivno sprejeli tudi naši kupci,« pravi Golob, o vabilu zaposlenim pa dodaja: »Zelo bi bili veseli, če bi se lastniškemu preoblikovanju pridružili tudi naši delavci. Skupaj se bomo potrudili, da bo naše lastništvo tudi donosno.«

Predsednik uprave ne želi govoriti o višine odkupnine in o banki, v kateri so menedžerji dobili posojilo. Pove, da je dolgoročno znesek manjši od rednega letnega odliva sredstev na račun lastnikov v zadnjih štirih letih oziroma manj kot deset milijonov evrov. Potrdi, da dolgovi podjetja znašajo trikrat toliko kot kupnina, vendar meni, da to ni bistveno.

»Na krizo smo se odzvali takoj in smo nanjo pripravljeni. Prag rentabilnosti je danes bistveno nižji kot prej. Velik del naših obveznosti je dolgoročne narave, redno jih plačujemo, enako račune dobaviteljev. Verjamemo v naraščanje prodaje, nekaj že v drugi polovici leta, še več v prihodnjih letih, sicer v odkup ne bi šli,« je o uspešnem odkupu v enem najslabših poslovnih let za Unitech prepričan Marko Golob.

Lansko poslovno leto je Unitech zaključil z 1,2 milijona evri dobička, prvi letošnji meseci pa so bili zelo težki, saj so njihovi kupci v večji meri le čistili zaloge. Od marca naprej se stanje popravlja in je poslovanje pozitivno. »Upam, da odpuščanja ne bo več. V zadnjem letu pa brez tega ni šlo (odpustili so približno tretjino od 1600 zaposlenih, op. a.). Če bi podjetju ostalo nekaj od 40 milijonov evrov, ki smo jih morali dati lastnikom, pa bi bili bistveno bolj prizanesljivi,« pravi Marko Golob. Letošnje poslovanje želijo v Unitechu zaključiti s pozitivno ničlo. Prvi meseci so bili slabi; kompenzirali naj bi jih z boljšimi rezultati v drugi polovici leta.

V zadnjih štirih letih so v podjetju intenzivno zaposlovali, današnja strategija je drugačna. »Zaposlovali smo predvsem nekvalificirano delovno silo, kar se s hitro rastjo stroškov za njih ni izšlo. Zato smo filozofijo prilagodili in del proizvodnje, ki zahteva velik del nekvalificirane delovne sile, preselili v Makedonijo, visoko zahtevna proizvodnja pa bo ostala v Sloveniji. V Škofji Loki imamo izredno kvalitetne sodelavce; tu bodo ostali izdelki z izredno precizno izdelavo. Tu napak ni in jih ne sme biti,« pravi Golob. V Ljubljani ostaja proizvodnja velikih kosov zahtevnih izdelkov, kjer enako kot v Škofji Loki potrebujejo veliko znanja in kvalitetno strojno opremo. V Benkovcu se bo odvijala srednje zahtevna proizvodnja, v Ohridu pa dela, ki zahtevajo veliko ročnih spretnosti.

O selitvi tovarne na Trato se je vodstvo Unitecha v začetku tedna pogovarjalo tudi z županom Igorjem Drakslerjem. »Nova tovarna ostaja naša prioriteta, na roko nam gre tudi Občina Škofja Loka. Sedanja lokacija ob najstarejšem kamnitem mostu v Sloveniji, ko čezenj poteka promet, tudi za nas ni dobra, vendar je selitev odvisna od poslovne situacije pri nas in v svetu,« še pove predsednik uprave. V Unitechu bodo zato počakali na izhod iz gospodarske krize, ko se bo zvišala tudi cena nepremičnin, saj zemljišča, kjer je sedaj tovarna: le nekaj sto metrov od centra mesta na eni strani, v bližini šole in vrtca in narave na drugi strani, ne želijo prodati pod ceno. Z izkupičkom naj bi postavili novo tovarno, s posojilom pa novo avtomatizirano proizvodnjo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 25. maj 2009 / 07:00

Za gospodarsko zbližanje Slovenije in Makedonije

Med obiskom v Sloveniji se je predsednik republike Makedonije Gjorge Ivanov na sedežu častnega konzulata v Kranju srečal tudi s slovenskimi gospodarstveniki.

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 11. oktober 2022 / 18:53

Plin vonjali, a ga inštrumenti niso zaznali

Radovljica – V nedeljo popoldan so stanovalci na Vodnikovi cesti v Lescah zaznali vonj po plinu. Ob prihodu na kraj dogodka so prostovoljni gasilci iz Lesc iz dela objekta, kjer je bil prisoten von...

Cerklje na Gorenjskem / torek, 11. oktober 2022 / 18:53

V Cerkljah bo v soboto družinski dan

Cerklje – »Ker so odnosi in naše družine tisto, kar je v življenju daleč najpomembnejše«, so se v Družinskem in mladinskem centru Cerklje odločili organizirati dan za družine. V sodelovanju s strok...

Nasveti / torek, 11. oktober 2022 / 18:51

Jabolčni ježki

Jabolka so sadje, po katerem najpogosteje posegamo, pa naj bodo ta sveža ali v predelani obliki. So zelo široko uporabna in iz njih lahko ustvarimo najrazličnejše slaščice. Tudi ježke. Malokdo bo u...

Jesenice / torek, 11. oktober 2022 / 15:46

Nasilje nikoli ni rešitev

Žaljivke, zmerjanje, brce… vsega tega so deležni zaposleni v zdravstvenih ustanovah, zato so ob mednarodnem dnevu nenasilja v Splošni bolnišnici Jesenice postavili stojnico za ozaveščanje.

Šport / torek, 11. oktober 2022 / 15:43

Pogačar sezono končal z zmago

Kranj – Tadej Pogačar (UAE Emirates) je kolesarsko sezono zaključil v velikem slogu, z zmago na Dirki po Lombardiji. V ciljnem sprintu je bil močnejši od Španca Enrica Masa (Movistar). S tem je ubr...