Miroslav Volmajer, vodja policijskega okoliša, in Edin Mulalić, dijak Srednje zdravstvene šole Jesenice, sta opozarjala na pomen nenasilja v bolnišnici in širše.

Nasilje nikoli ni rešitev

Žaljivke, zmerjanje, brce… vsega tega so deležni zaposleni v zdravstvenih ustanovah, zato so ob mednarodnem dnevu nenasilja v Splošni bolnišnici Jesenice postavili stojnico za ozaveščanje.

Na dan rojstva indijskega voditelja Mahatme Gandhija, 2. oktobra, obeležujemo mednarodni dan nenasilja. Gandhi je bil namreč vpliven zagovornik nenasilnega protesta oziroma zavračanja uporabe fizičnega nasilja. V Splošni bolnišnici Jesenice so ta dan zaznamovali s posebno stojnico, s katero so v ponedeljek, 3. oktobra, ozaveščali mimoidoče in jih opozarjali na to, da je nasilje nepotrebno in škodljivo.

Sandra Jerebic, predstavnica vodstva za kakovost in odnose z javnostmi, je pojasnila: »Nasilje se je po bolnišnicah in zdravstvenih ustanovah močno razširilo, vendar na žalost ostaja neprijavljeno. S stojnico želimo predvsem opozoriti na to, da nasilje v nobenem primeru ni rešitev in da vedno povzroča škodo, in ne koristi.« Dodala je, da opažajo zelo veliko verbalnega nasilja, ki največkrat poteka po telefonu ter v čakalnicah. Največkrat sta torej krivca za nesprejemljivo obnašanje pacientov njihova nestrpnost ter splošno nezadovoljstvo z zdravstvenim sistemom.

V bolnišnici pa se na žalost srečujejo tudi s fizičnim nasiljem. Jerebiceva je razložila, da se je število prijavljenih primerov v primerjavi z lanskim letom zmanjšalo, tako da so letos zabeležili 'zgolj' eno brco pacienta v medicinsko sestro, vendar jo je vodja policijskega okoliša Miroslav Volmajer dopolnil: »Problem je, ker zaposleni ne prijavijo nasilja. Večkrat pridemo na urgenco in vidimo nasilje, vendar do prijav ne pride. Velikokrat se ljudje bojijo nadaljnjih postopkov in ne želijo skozi morebitne sodne procese.« Volmajer je dodal, da v bolnišnicah največkrat posredujejo zaradi posameznikov, ki pregloboko po­gledajo v kozarec, druga veja nasilnih pacientov pa je vezana na njihovo zdravstveno stanje, pogosto so to dementni pacienti, ki se ne zavedajo svojega obnašanja in okoliščin.

Na stojnici so sodelovali tudi dijaki Srednje zdrav­stvene šole Jesenice. Edin Mulalić je pojasnil: »Šola nas pripravlja na realne situacije, uči nas primernega komuniciranja, kako ohranjati spoštljivost in mirnost tudi v primerih, ko to ni najbolj mogoče.« Dodal je, da se mu dozdeva, da so dijaki večkrat deležni neprimernega komuniciranja s strani pacientov, saj ti mislijo, da niso dovolj kompetentni. »Nekateri pacienti postajajo zelo nemirni pri odvzemu krvi, kričijo, mahajo, te poskušajo odrinit, udariti, vendar tega smo vajeni in znamo v takih primerih tudi ustrezno reagirati. Prav tako pa smo žaljivk in neprimernih gest deležni s strani starejših, saj preprosto nimajo zaupanja v nas, ki se še izobražujemo,« je še dodal Mulalić.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / ponedeljek, 28. april 2008 / 07:00

Mihov smuk 2008

V lepem, mrzlem jutru smo se v nedeljo, 30. marca, začeli zbirati v Koči v Krnici, na 62. Mihovem smuku.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / ponedeljek, 8. junij 2015 / 15:56

Peti v narečju je težko

V Škofji Loki bo v petek že 15. Večer slovenskih viž v narečju. Direktor Radia Sora Marjan Potočnik nam je zaupal, kaj festival prinaša, kako je z leti presegel prvotne okvire pa tudi zakaj bo dal za...

GG Plus / ponedeljek, 8. junij 2015 / 15:50

Nima vsaka župnija otoka

»Delo, ki ga opravljam tu, na Blejskem otoku, opravljam z vero in Božjo pomočjo v slavo Boga, v čast Materi Božji, kraljici na jezeru, in v blagor ljudi,« je jasen blejski župnik dr. Janez Ferkolj, ki...

GG Plus / ponedeljek, 8. junij 2015 / 15:50

Majhni šoli, dragoceni za domača kraja

Dvakrat letno se srečajo učenci in učitelji dveh majhnih šol: podružnične v Kokri in ljudske v Selah na avstrijskem Koroškem. Prva ima deset, druga triindvajset učencev, obe pa sta neprecenljivi za ži...

Kranj / ponedeljek, 8. junij 2015 / 15:11

Razveselili so se novih knjig

Ob zaključku dobrodelne akcije Podarimo knjige so se v Centru Korak razveselili darila pa tudi obiska in sodelovanja, ki vsem veliko pomeni.

Preddvor / ponedeljek, 8. junij 2015 / 15:05

Pohod po Stari tovorni poti

Prejšnjo soboto je bil pohod po Stari tovorni poti, po kateri so nekdaj na Koroško tovorili sol in železo.