Križ z zvezdo

Janša je nedavno naredil zelo odmevno javno potezo, ko je napovedal deset ustavnih sprememb; te bi bile tolikšne, da bi z njimi nastala »druga republika«. Med spremembami bi bila tudi prepoved javnega poveličevanja vseh totalitarnih režimov, njihovih nosilcev in simbolov. Ob tem se človek vpraša, katere režime, osebnosti in simbole je imel v mislih? Domnevam, da nacizem in komunizem, Hitlerja in Stalina pa Tita, kljukasti križ in rdečo zvezdo … Je to vse, ali je še kaj?

Da je še kaj, nad čimer bi se bilo treba zamisliti, se ni domislila zveza borcev, ampak je moral na to opozoriti filozof Slavoj Žižek. Najprej je kritiziral bedno držo naše »levice«, ki si ne upa v odkrit javni razgovor o povojnih pobojih, ampak se mu kar naprej izmika – češ da bi Cerkev in desnica izkoristili odkrito priznanje krivde za te zločine v svoje politične namene. Tu se oglasi Žižek in zarogovili, kot sledi. »Ko slišimo strah, da bo 'nasprotnik izkoristil naše priznanje', se moramo vprašati, ali ta nasprotnik sploh ima pravico nastopati kot naša vest. Kdo nam bo solil pamet? Bo to cerkev, ki danes grabi posestva in množično ščiti pedofile v svojih vrstah – prav te dni mediji poročajo o izsledkih preiskave na Irskem, ki je razkrila, kako je tam cerkev tajila dolgoletno sistematično zlorabo tisočev otrok –, če niti ne omenjam njene neslavne preteklosti, od križarskega pohoda proti katarom, ideološke čistke, ki bi se je veselil sam Stalin, do sistematičnega reševanja nacistov po drugi svetovni vojni? Mimogrede: pravi problem tu ni papežev molk glede holokavsta med drugo svetovno vojno – tega se da napol razumeti, če že ne upravičiti; pravi problem je, kako se je bo koncu vojne katoliška cerkev mobilizirala pri reševanju nacistov in kolaborantov ter organizaciji njihovega pobega v Latinsko Ameriko. In tu moramo iti do kraja: če naj bodo slike Che Guevare in Lenina prepovedane, potem je treba razmisliti o križu kot znamenju, v imenu katerega so bili storjeni številni zločini in pomori.« (Mladina, 29. 5. 2009)

S simboli je torej križ, tudi s katoliškim in ne le s kljukastim križem in rdečo zvezdo. Da bi na Slovenskem javno poveličevali nacizem, Hitlerja in kljukasti križ, se menda ni več bati; to so nazadnje počeli slovenski domobranci z blagoslovom Cerkve. Z rdečo zvezdo pa je tako, da še zdaleč ni le simbol povojnih zločinov. Tistim, ki so sodelovali v narodnoosvobodilnem boju, državljanski vojni in revoluciji, je bila predvsem simbol upora in upanja v pravičnejšo družbo, ki so jo hoteli izbojevati hkrati s svobodo. Ko je svoboda prišla, se je v navalu zmagoslavja zgodilo tudi marsikaj takega, kar se ne bi smelo. Kljub temu: rdeča zvezda je bila – tako kot je krščanski križ – predvsem simbol upanja in ne zločina! Da so se (in se še) pod obema dogajali tudi zločini, pa je dejstvo, ki ga je treba priznati in obžalovati bolj kot prepovedovati.

Kdo bi torej odločil, kateri so »vsi totalitarni režimi, njihovi nosilci in simboli«. V ustavi jih menda ne bi vseh naštevali? V ustavo se običajno zapiše načelna formulacija, podrobnosti pa določi zakon. Ko bi se tak zakon sprejemal, pa bi mu dala svoj ton tista stranka oziroma koalicija, ki bi bila takrat na oblasti. Nobena od njih ne bi opredelila vseh, ki si to zaslužijo. Zato bi bilo bolje, da te zadeve raziščejo zgodovinarji. V državi in civilni družbi bi bilo bolj tvorno, če bi skušali iskati skupne imenovalce in ne le razlik. Ko bi, denimo, poiskali, kaj je v neki osebnosti ali simbolu takega, kar je sprejemljivo za vse ali vsaj za veliko večino. Tega pa je dovolj tako v križu kot v zvezdi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / četrtek, 30. junij 2011 / 07:00

Šola odbojke

Na Letnem kopališču Kropa se bodo ljubitelji odbojke na mivki v prihodnjem tednu vpisali v Šolo odbojke na mivki Jerneja Potočnika in nadgradili svoje odbojkarsko znanje.

Objavljeno na isti dan


Jezersko / torek, 13. november 2007 / 07:00

Plaz zasul cesto na Jezerskem

Prejšnji torek se je na cesto v dolini Komatevre, tik pred kamnolom lehnjaka, vsul plaz. Zasul je cesto in brežino Kokre.

Kronika / torek, 13. november 2007 / 07:00

Policisti o nasilju v družini

Na Brdu pri Kranju je potekal mednarodni seminar o nasilju v družini. Slovenska policija je lani podala 5.500 kazenskih ovadb za dejanja, ki jih prišteva k nasilju v družini.

Kronika / torek, 13. november 2007 / 07:00

Na obisku pri policistih

Kranjska Gora - Na kranjskogorski policijski postaji so prejšnji petek pripravili dan odprtih vrat, v okviru katerega so policisti prikazali svoje delo. Kot je povedal komandir

Kranj / torek, 13. november 2007 / 07:00

Popravilo mostu v Letenicah

Kranj - V septembrskem neurju se je podrl most, ki povezuje Letenice s Kamnjekom. Mestna občina (MO) Kranj je za popravilo mostu sklenila pogodbo z Zidarstvom Prestor. Delati so...

Kranjska Gora / torek, 13. november 2007 / 07:00

Klorirana voda v raju pod Vršičem

Po julijski množični zastrupitvi vodo v turistični Kranjski Gori še vedno klorirajo.