Kordabenedikta proti vročini
Benediktovo srce, kar dejansko pomeni prevod imena kordabenedikta, dandanes gojimo kot okrasno rastlino na svojih vrtovih, samoniklo pa uspeva zlasti na suhih in peščenih tleh. Od junija skozi poletje nabiramo cvetočo zel.
Jo poznate?
Kordabenedikta (Cnicus benedictus) je do šestdeset centimetrov visoka enoletnica, nekoliko podobna osatu. Steblo je spodaj ščetinasto, zgoraj pa žlezasto dlakavo. Zelo veliki listi so skoraj mehki in rahlo lepljivi, neenakomerno nazobčani in spominjajo na nacefran kos blaga. Rumene cvetove obdaja jajčast, pajčevinasto dlakav ovojek. Plodovi so podolgovati, skoraj okrogli. Cvetočo zel posušimo v senci in suho na drobno zrežemo. Vsebuje grenčine, čreslovine, sluz, olje, kalijeve, kalcijeve in magnezijeve soli, v zelo majhnih količinah pa tudi nekaj strupenih beljakovin. A te niso nevarne, če jo uživamo v zmernih količinah.
Za bledične in slabokrvne
V srednjem veku je kordabenedikta veljala za pravi koren lečen, zdravilo za vse bolezni. Ljudsko zdravilstvo jo čisla zlasti kot zdravilo zoper vročino. Njeno zdravilno delovanje naj bi ugodno vplivalo pri nosečnosti in neredni menstruaciji. Ker izboljšuje in čisti kri, je v pomoč pri bledici, motnjah zaradi slabe sestave krvi in slabokrvnosti. Ugodno naj bi vplivala na prebavila, pljuča in srce. Ne pozabimo nanjo pri pljučnicah, kašlju, katarju, pljučni in srčni astmi, srčni slabosti in srčnih motnjah v zvezi z želodcem ali črevesjem. Potrjene so tudi njene diuretične lastnosti.
Pomirjujoča in krepčilna
Simon Ašič je kordabenedikto priporočal zoper nespečnost in živčne motnje. Francoski fitoterapevt Maurice Messegue ji priznava močne krepčilne lastnosti – vendar z njo ne smemo pretiravati, saj sicer utegne izzvati bruhanje. Ravno zaradi omenjene lastnosti pa jo priporočajo pri zastrupitvah s hrano, zato da se želodec izprazni. Če jo uživamo v obliki čajne kure, se nam bo organizem v celoti okrepil.
Benediktov čaj
Svetuje se priprava čaja v obliki preliva: eno žlico posušenega zelišča stresemo v skodelico vode, pustimo stati štiri ure, nato segrejemo, vendar ne do vretja. Precedimo in popijemo največ dve skodelici čaja na dan po požirkih.
Kopel proti zlati žili
Ima to moč, da zaustavlja krvavitve, zato priporočajo sedežne kopeli s kordabenedikto kot zdravilo za hemoroide. Zunanje jo uporabljamo tudi v obliki toplih vlažnih obkladkov, ki naj bi pomagali pri rakastih čirih, ranah, ki se nerade celijo, in ozeblinah. Še bolje storimo, če zunanjo uporabo podkrepimo s pitjem kordabenediktovega čaja, ki čisti kri.
Vino iz Benediktovega srca
Ljudsko zdravilstvo pripravlja tudi kordabenediktovo vino, s katerim krepi želodec in čisti zasluzena pljuča. Naredimo ga tako, da dve žlici drobno zrezane, posušene zeli namočimo za osem dni v belem vinu in potem odcedimo. Pri vnetju ledvic se je treba tako vina kot čaja iz te srčne rastline brezpogojno ogibati.