Razočarani delavci KIK-a stavkali
Delavci dve leti niso dobili plačanih prispevkov, čakajo pa tudi lanski regres in aprilsko plačo. Naročil je dovolj, a apetiti lastnikov so preveliki.
Kamnik – Sto osem delavcev kamniškega »smodnišnice« je v torek prvič v 157-letni zgodovini podjetja izvedlo osemurno opozorilno stavko, saj je desetletno izčrpavanje družbe zaradi lastninjenja in nenehnih sodnih sporov med lastniki pripeljalo do kršenja osnovnih delavskih pravic.
»Stalni medsebojni spori negativno vplivajo na poslovanje družbe in njeno plačilno sposobnost, krajši konec pa smo potegnili delavci, saj se denar očitno najde le za odvetnike. Že dlje časa se dogajajo nepravilnosti pri plačilu prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Dolgujejo nam lanski regres, zamujajo pa tudi plače. Teh obveznosti je že za milijon evrov. Primanjkujejo tudi sredstva za nabavo surovin, zato je potek proizvodnje velikokrat oviran,« je povedal predsednik stavkovnega odbora Stane Zobavnik in dodal, da do nepravilnosti prihaja tudi na področju zdravja in varnosti pri delu, saj delavci kljub nevarnemu delu nimajo niti osnovnih zaščitnih oblek.
Aleš Erbežnik, ki je vodenje družbe prevzel pred tremi meseci, stavko delavcev podpira, čeprav meni, da ne bo pripeljala do rešitve. »Do zamud pri izplačilu plač in drugih obveznosti je prišlo zato, ker so zadnja leta stroški višji od dohodkov,« pravi direktor in dodaja, da vodstvo družbe lahko izpolni le zahtevo po rednem izplačilu plač. Delavci odločno opozarjajo, da do nastale situacije ni prišlo zaradi globalne gospodarske krize, saj imajo naročil dovolj, a ocenjujejo, da je podjetje na meji situacije, ko bo treba sprožiti postopek za stečaj. »Pravna država je padla na primeru našega KIK-a,« so na novinarski konferenci razočarani povedali delavci. KIK lahko reši le izvedba sanacijskega načrta, ki ga je vodstvo že predložilo banki. Če ga bo ta potrdila, naj bi delavci svoje dobili, a v sindikatu nimajo več zaupanja v namere vodstva.
Nastalo situacijo obsoja tudi kamniški župan Tone Smolnikar. »Gre za bitko treh lastnikov za šestdeset hektarov zemljišča, ki je bilo ocenjeno na trideset milijonov evrov. Ker se ne znajo dogovoriti, trpijo delavci, ki že tako delajo v nevarnih razmerah, zdaj pa nimajo uresničenih niti osnovnih pravic. Skrajni čas je, da ukrepa država,« je povedal župan.