Razmere na trgu dela se slabšajo

Zaposleni so lani v povprečju prejeli nekaj manj kot devetsto evrov neto mesečne plače.

Kranj – Ob prazniku dela, spominu na demonstrante, ki so se 1. maja 1886 borili za osemurni delovnik, je priložnost za pregled trga dela. Statistični urad RS je posredoval podatke, ki pravijo, da so zaposleni lani v Sloveniji običajno na teden delali 40,5 ure. Ti so v povprečju prejeli skoraj devetsto evrov neto plače na mesec, najvišjo so lani zaslužili v finančnih in zavarovalniških dejavnostih – skoraj 1300 evrov neto.

Tudi v teh časih, podobno kot konec 19. stoletja, ženske zaslužijo manj (sedem odstotkov) kot moški. Najvišje plače so v osrednjeslovenski regiji (13 odstotkov višje od slovenskega povprečja), najnižje pa so bile izplačane v pomurski statistični regiji (16 odstotka manj od slovenskega povprečja) oziroma znaša razlika med najnižjimi in najvišjimi po regijah kar tretjino. Februarja letos je minimalno plačo (dobrih štiristo evrov) prejemalo 25 tisoč oseb, kar Slovenijo uvršča v sredino držav EU: najvišje minimalne plače poznajo v Luksemburgu, na Nizozemskem in v Belgiji, najnižje v Romuniji, Bolgariji in Latviji. Kar 43 tisoč državljanov je bilo februarja prejemnikov denarne socialne pomoči, ki je znašala 225 evrov.

Najslabše razmere na trgu dela so bile dve leti po osamosvojitvi. Takrat je bilo na zavodu za zaposlovanje prijavljenih 129 tisoč brezposelnih oseb (14,4-odstotna stopnja brezposelnosti). Od takrat dalje se je število zmanjševalo, razen v letih 1997 in 1998, ko je nekoliko naraslo. Najmanj brezposelnih oseb je bilo na zavodu za zaposlovanje prijavljenih septembra lani, ko je njihovo število padlo celo pod šestdeset tisoč (stopnja registrirane brezposelnosti je znašala 6,3odstotka). Marca letos je bilo v Sloveniji spet nekaj manj kot osemdeset tisoč iskalcev zaposlitve, ki pomoč iščejo na zavodu za zaposlovanje.

V nasprotju z letom 1886 danes sindikati postavljajo drugačne zahteve, saj je splošna gospodarska kriza načela osnovne pravice delovno aktivnih oseb. Pojavljajo se zahteve po pravični državi, novih delovnih mestih in ohranjanju starih; hudo kri povzroča tudi vedno večje socialno razslojevanje, v Sloveniji pa poleg tega tudi predlog, da bi se zvišala zakonsko določena starostna meja upokojevanja na 65 let.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 20. maj 2016 / 14:55

Prosilcev vselej več kot stanovanj

V Sloveniji je glavnina stanovanj lastniških, le slaba desetina je namenjena neprofitnemu najemu. S koliko neprofitnimi stanovanji razpolagajo, koliko je prosilcev zanje, jih sploh še razpisujejo, smo...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / sobota, 23. april 2016 / 21:29

Dan zdravja

Na Jesenicah so se odločili, da bodo odslej vsako leto pripravili dan zdravja za občane.

Razvedrilo / sobota, 23. april 2016 / 21:28

Mladi kuharski mojstri

Projekt KuhnaPaTo, ki mlade kulinarične navdušence vzpodbuja k ohranjanju domače prehranske kulturne dediščine, se je končal z veličastnim sklepnim tekmovanjem v Hotelu Union.

Slovenija / sobota, 23. april 2016 / 21:25

Bošnjak novi sodnik v Strasbourgu

Odvetnika Marka Bošnjaka so za novega slovenskega sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu izvolili z veliko večino glasov.

GG Plus / sobota, 23. april 2016 / 21:22

Živali okoli nas

»Branje sledov je starejše od človekove pokončne hoje. Nekoč je bilo pogoj za preživetje v naravi, danes pa ima čisto drugačen namen, čeprav smo tudi dandanašnji nenehno v lovu za nečim: za najbolj...

Nasveti / sobota, 23. april 2016 / 21:11

Odlike belušev

Ravnaj z belušem kot z žensko, je izrek Karl-Heinza Funkeja, nemškega politika in v letih 1998–2001 tudi ministra za prehrano … Nežno ga primemo za glavico in potem občuteno božamo navzdol...