"Uspeli smo ohraniti dobre prodajne pogoje"
Emil Peternel, direktor Kmetijsko gozdarske zadruge Sava Lesce, zatrjuje, da jim je pri prodaji mleka v Italijo tudi v novem mlečnem letu uspelo ohraniti dobre pogoje, vendar pa jih zaenkrat ne želi javno razkriti.
S 1. aprilom se je začelo novo mlečno leto. Ali je prineslo tudi spremembe pri prodaji mleka v Italijo?
»Na evropskem mlečnem trgu je v kriznih časih občutiti zniževanje odkupne cene mleka, temu se je morala prilagoditi tudi leška zadruga, vendar pa so posledice blažje, kot jih občutijo nekateri drugi, ki prodajajo mleka na italijanski trg. Zadrugi je na osnovi dosedanjega uspešnega sodelovanja in zagotavljanja mleka tudi v času, ko ga je primanjkovalo, uspelo ohraniti dokaj dobre prodajne pogoje.«
Ste pogodbe z italijanskimi kupci za novo mlečno leto že podpisali?
»Pogodbe smo že podpisali. To so pogodbe za eno leto in s fiksno odkupno ceno.«
Koliko bo po novem dobil kmet za liter mleka?
»Cene zaenkrat iz poslovnih razlogov ne želim razkriti, odvisna pa je od vsebnosti beljakovin in maščob ter od mlekarne, s katero je sklenjena pogodba.«
Je ta cena konkurenčna sedanjim odkupnim cenam v Ljubljanskih in drugih slovenskih mlekarnah?
»Njihove trenutne cene mi niso poznane, je pa dejstvo, da se cene v slovenskih mlekarnah proporcionalno zmanjšujejo.«
Boste prodajo mleka v Italijo še povečali ?
»Količine zaenkrat ne nameravamo povečevati, ker bi si s tem ob veliki ponudbi mleka na evropskem trgu lahko poslabšali prodajne pogoje za obstoječe količine. Tega pa si ne želimo.«
Koliko mleka gre preko vaše zadruge v Italijo?
»Dnevno prodamo v tri italijanske mlekarne dvesto tisoč litrov mleka. Poleg mleka z naših posestev in z odkupnega območja zadruge prodajamo v Italijo še mleko od KZ Cerklje, GO-KO Govedoreja (Farme Ihan), KZ Grosuplje, KZ Slovenska Bistrica in KZ Kamnik. Količino smo pred nedavnim povečali za 15 do 20 tisoč litrov na dan, saj so se nam pridružili še nekateri rejci, ki so izrazili željo po prodaji mleka v Italijo in smo jim še uspeli zagotoviti dobre prodajne pogoje.«
Kolikšna pa je bila povprečna odkupna cena v minulem mlečnem letu?
»Cena za mleko, prevzetem v našem zbirnem centru v Poljčah, je bila od 30 do 31 centov za kilogram, prevzem in prevoz je bil strošek italijanskih mlekarn.«
Cene mleka so ponekod v Evropi že zelo nizke …
»Kot vem, vsaj ena od slovenskih mlekarn prodaja mleko, dostavljeno na rampo italijanske mlekarne, po ceni 25 centov za liter. To je za kmeta zelo nizka cena.«
Se bodo ob pocenitvi mleka znižale tudi maloprodajne cene mleka in mlečnih izdelkov?
»Zaenkrat tega ni opaziti, dogaja se nasprotno: cene ponekod celo zvišujejo.«