Strmoglavljenje enomotornega letala pri letališču Lesce je bilo v torek usodno za 63-letnega Borisa in 28-letnega Matjaža Gerzeja iz Sežane. (Foto: Gorazd Kavčič)

V strmoglavljenju letala umrla oče in sin

Preiskava o vzroku za strmoglavljenje letala kmalu po vzletu z leškega letališča še poteka. Neuradno naj bi odpovedal motor.

Vrbnje - Okoliščine torkove tragične letalske nesreče v bližini letališča Lesce, v kateri sta umrla 63-letni Boris Gerzej iz Sežane in njegov 28-letni sin Matjaž, za zdaj ostajajo nepojasnjene. Sodeč po izjavah prič nesreče, pa naj bi nesrečo povzročili odpoved motorja in morda napačna reakcija pilota. Razbitine štirisedežnega enomotornega letala francoskega proizvajalca Morane Saulinier, ki je bil last ponesrečenih, si sedaj ogledujejo strokovnjaki, ki bodo skupaj z letalskim inšpektorjem skušali dognati, kaj je povzročilo strmoglavljenje 38 let starega letala.

Uradne informacije o nesreči so zelo skope. Tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj Andrej Zakrajšek je povedal le, da sta Sežančana v torek okoli 14. ure po izdanem dovoljenju za vzlet s svojim letalom poletela z letališča Lesce v smeri Vrbenj: »Letalo je po štiristo metrih od konca letališke steze v levem zavoju strmoglavilo na ravno travnato površino, 75 metrov vzhodno od lokalne ceste Radovljica–Nova vas. Pri tem sta obe osebi v letalu umrli. Točen vzrok nesreče bo pokazala nadaljnja preiskava.«

Nekaj drobcev k razjasnitvi okoliščin nesreče so dodale njene priče. Med njimi je bil tudi Janez Mohorč iz Vrbenj: »Bil sem zunaj pred hišo. Ker je letal vsak dan veliko v zraku, jih običajno ne opazujem. Tokrat pa sem zaslišal nenavaden zvok, zato sem pogledal proti letalu. Po moji oceni je bilo prenizko, ko pa je pilot zavil levo, kot bi se želel vrniti proti letališču, je najbrž izgubil še tisti vzgon, ki ga je sploh imel. Nato je letalo preprosto padlo na zemljo. Mislim, da bi bilo bolje, če bi pilot pojadral naravnost in poskušal pristati, kot pa da je zavil levo.«

Druga priča nesreče Andrej Zupan, dolgoletni član Aerokluba Alpski letalski center Lesce (ALC), pa pravi, da je bilo letalo na zadostni višini: »Ne vem, zakaj je prišlo do nesreče, to naj povedo strokovnjaki. Ponesrečeni oče je izkušen pilot, ki ima svoje letalo že vsaj deset let. Tako letalo je zelo primerno za leško letališče, ki ima kratko vzletno in pristajalno stezo. Z njim se v primeru odpovedi motorja da tudi jadrati, zakaj pokojna tega nista storila, pa bo najbrž ostala skrivnost.« Po naših podatkih sta pokojna v Lescah letela vse velikonočne praznike, neuradno pa naj bi oče svojega sina učil pilotiranja.

Izkušeni piloti, ki so se zbrali na kraju nesreče, so ugotavljali, da bi imela ponesrečenca morda več možnosti za rešitev, če bi bila letališka steza, ki je sedaj usmerjena proti novi avtocesti, zasukana, podaljšana in asfaltirana, kakor predlagajo v ALC Lesce. V tem primeru bi namreč letalo pridobilo večjo vzletno hitrost, ker pa bi steza potekala vzporedno z avtocesto, bi imel pilot več manevrskega prostora za reševanje iz težkega položaja. Kot pravijo poznavalci, bi bilo možno v skrajni sili pristati kar na bližnji avtocesti.

»Ali bi se ponesrečenima v primeru asfaltirane steze uspelo rešiti, je težko špekulirati. Zagotovo pa o tem lahko spregovorimo, ko bo znan pravi vzrok za nesrečo. Vremenske razmere so bile sicer dobre, ali je šlo za tehnični problem ali človeško napako, pa bo najbrž odkrila preiskava, ki zna pri letalskih nesrečah kar dolgo trajati,« je dejal direktor ALC Lesce Pavel Škofic, ki je očeta in sina Gerzej videl poleteti tik pred nesrečo in ni opazil, da bi bilo z letalom kaj narobe. Kmalu zatem je prejel klic, da je letalo strmoglavilo. Kot je dejal, je to že tretja letalska nesreča v okolici Vrbenj. Prejšnji dve sta terjali po eno smrtno žrtev. V enem primeru pa se je zasilni pristanek športnega letala na istem travniku, kot se je zgodila zadnja nesreča, srečno iztekel.

Zadnja letalska nesreča v Sloveniji, ki je zahtevala smrtno žrtev, se je zgodila 11. januarja lani na Sveti Planini, pet kilometrov iz Trbovelj. V strmoglavljenju letala Antonov AN-2 je umrl pilot, kopilot pa je dobil hude opekline. Še vedno tudi ni zbledel spomin na strmoglavljenje vojaškega letala Pilatus 3. marca 2004 v bližini Maribora, v katerem je umrl 50-letni namestnik poveljnika 15. brigade Slovenske vojske. V enoletni preiskavi so ugotovili, da je ponesrečencu odpovedalo srce.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 10. januar 2019 / 18:10

Z baklami do Krive jelke

Kulturno-turistično društvo (KTD) Pod Krivo jelko iz Dupelj je v soboto organiziralo tradicionalni nočni pohod do Krive jelke.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 17. april 2009 / 07:00

Mednarodni sejem Lov

Gornja Radgona - Na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni se bo danes, v petek, začel šesti mednarodni sejem Lov, na katerem bo 140 razstavljavcev iz petnajstih držav na 6.800 kvadrat...

Kranj / petek, 17. april 2009 / 07:00

Nadomestni prevoz na progi Ljubljana Kranj

Kranj - Zaradi vzdrževalnih del na železniški progi med postajama Ljubljana in Kranj bodo Slovenske železnice prihodnji dve soboti in nedelji organizirale nadomestni prevoz z avt...

Zanimivosti / petek, 17. april 2009 / 07:00

Prvi domači dvoriščni sejem

Bitnje - Pri Krajevni skupnosti Bitnje so se v organizaciji studia Oreh in KUD Bitnje odločili, da s pomočjo vaških društev pripravijo prvi dvoriščni sejem. Domačine so pozvali,...

Zanimivosti / petek, 17. april 2009 / 07:00

Francoski plesalci znova na obisku

Iz pobratenega La Ciotata ta konec tedna v Kranj prihaja skupina priznane plesno - baletne šole Troupe Muncipale de Ballet Ecole, ki je že dvakrat navdušila naše ljubitelje plesa.

Kultura / petek, 17. april 2009 / 07:00

Nasprotja našega okolja na fotografijah

Selo pri Žirovnici - Jutri, v soboto, ob 18. uri bodo v Fotogaleriji Jake Čopa v zdravstveni postaji na Selu pri Žirovnici odprli fotografsko razstavo Nasprotja našega okolja