Po elektrikarja na Poljsko
Vse manj mladih se odloča za izobraževanje za poklic elektrikarja, zato ta poklic podobno kot še nekateri drugi počasi izginja.
Kranj – »Problem je nacionalen, saj se mladi na splošno ne odločajo za izobraževanje za poklice, tako tudi ne za elektrikarje,« je poudarila v. d. direktorice Tehniškega šolskega centra Kranj Andreja Pogačnik. Tako pri območni obrtno-podjetniški zbornici Kranj že ugotavljajo, da poklic elektrikarja počasi izginja. Čeprav je tudi res, da se je zaradi splošne gospodarske recesije v zadnjem času precej zmanjšalo tudi povpraševanje delodajalcev po teh poklicih.
Kljub nezanimanju mladih za te poklice Andreja Pogačnik zagotavlja, da bodo te programe ohranili tudi v prihodnje. »Verjetno pa bomo več smeri združevali in bodo dijaki lahko izbirali zgolj med različnimi izbirnimi predmeti,« je pojasnila. Manjši interes za izobraževanje za elektrikarje in elektrotehnike Andreja Pogačnik delno pripisuje tudi uvajanju novih multidisciplinarnih programov, kot je mehatronika, ki med drugim vključujejo tudi ta znanja. Za tehnike mehatronike so tako letos recimo za 28 razpisanih mest prejeli kar 39 prijav, medtem ko se je za prav toliko razpisanih mest za elektrotehnike prijavilo zgolj 11 kandidatov. S promocijo teh poklicev se zato trudijo tudi pri kranjski obrtno-podjetniški zbornici. »Teh poklicev res primanjkuje. Zaenkrat naši obrtniki še dobijo delavce, a se zna zgoditi, da v prihodnje delavcev s takimi znanji ne bo več mogoče dobiti,« razmišlja sekretarka elektro sekcije pri omenjeni zbornici Katja Erjavec. Za ta dela, pravi, bomo potem očitno morali najemati tujce. »Ne vem, a bomo poklicali na Poljsko, če bomo hoteli doma kaj instalirati,« je sarkastično pripomnila. Skrbi jo, da ne bo mladih, ki bi ohranjali ta poklic. Ob splošnem manjšem zanimanju za te poklice je namreč v zadnjem času to dejavnost močno udarila še recesija.
To je razvidno tudi iz številk, ki so jih posredovali iz kranjske območne službe zavoda za zaposlovanje. »Število brezposelnih se je v treh mesecih letos glede na konec lanskega leta povečalo tudi na področju poklicev v elektro dejavnosti, in sicer pri poklicih s V. stopnjo izobrazbe za 22 odstotkov, kar je nekaj manj, kot se je povečalo število vseh brezposelnih v regiji, ki je večje za 29 odstotkov. Število brezposelnih s poklici v elektro dejavnosti s IV. stopnjo izobrazbe pa je večje za 36 odstotkov,« so pojasnili pri zavodu za zaposlovanje. Za primerjavo: v prvih treh mesecih lanskega leta je bilo na zavodu prijavljenih 121 oseb s tovrstno izobrazbo, delodajalci pa so izrazili potrebo po 105 delavcih s tako izobrazbo. V prvih treh mesecih letošnjega leta pa so delodajalci iskali le 39 oseb s to izobrazbo, medtem ko je bilo na zavodu prijavljenih kar 156 oseb s tem poklicem. »Potrebe po delavcih s temi poklici so v letošnjih treh mesecih glede na enako lansko obdobje nižje za 63 odstotkov, kar je nekaj več, kot so nižje skupno prijavljene potrebe v regiji v obravnavanem obdobju. Te so nižje za 44 odstotkov,« so še dodali pri zavodu za zaposlovanju.