Mozaik zdravja

»Prehrana bolnikov z rakom se nekoliko razlikuje od priporočil zdrave varovalne prehrane: zaradi sprememb v presnovi morajo uživati več energijsko in beljakovinsko bogate hrane ter jedi, bogatih z ogljikovimi hidrati in kakovostnimi maščobami.

Strokovnjaki tako priporočajo povečano uživanje vseh vrst pustega mesa, rib, mleka, sira, jogurtov, skute, /…/ ter zmerno povečano uživanje smetane, masla ter oljčnega, repičnega in sončničnega olja.« (Žurnal, 21. marec 2009 v prilogi Lepota & Zdravje na strani 27. pod naslovom Prehrana in rak.)

Ko sem brala navedena priporočila, so se mi kocine (kolikor jih pač imam) po vsem telesu postavile pokonci. Žal avtorica članka ni navedla konkretnih imen in priimkov strokovnjakov, ki rakovim bolnikom priporočajo »pohane« piške, jajčka na oko, kremne rezine in vse druge dobrote, ki jih je mogoče pripraviti iz priporočenih živil. Strokovnjaki, ki jih poznam sama, ki jih cenim in jim zaupam, imajo na zadevo precej drugačne poglede. Dr. Petar Papuga, denimo, priporoča: »Če želimo govoriti o pravšnji in posamezniku prilagojeni prehrani, bi to pomenilo, da pojemo vrsto in količino hrane, ki se prilega naši starosti, obremenitvam in zmogljivosti prebavil. Takrat bomo po hranjenju lahki, dela zmožni, brez slehernega občutka utrujenosti, napihnjenosti, spahovanja; blato bo oblikovano, dobro prebavljeno in se ne bo oprijemalo straniščne školjke, pomeni, da ne bo smolasto in lepljivo. Niti količina vetrov ne bo prekomerna, če smo združevali primerne skupine živil in smo se izognili odvečnim in delno strupenim konzervansom. Predvsem žveplenim spojinam, ki ohranjajo lep videz živil.« Tako torej svetovalec o naravnih metodah izboljšanja kakovosti življenja s konkretnim imenom in priimkom.

Izpostaviti in opozoriti želim na naslednje. Kolikor je meni znano, je umrljivost bolnikov z rakom v Sloveniji v povprečju višja kot v drugih razvitih državah. Po mojem trdnem prepričanju, ne zaradi zaostajanja zdravniških metod oziroma zdravniške stroke, ampak zaradi zaostajanja na drugih, enako pomembnih področjih. V mislih imam strokovnjake za klinično prehrano, ki lahko tisto, kar zdravniki s svojimi metodami in načinom zdravljenja dosežejo, domala povsem izničijo. Povedano drugače (in po moji pameti), slovenski strokovnjaki za klinično prehrano so na ravni tistih sorodnih »duš«, ki so živeli in delovali v času Marije Terezije.

Naslednje, kar je pri zdravljenju bolnikov z rakom in, kajpada, vseh drugih ljudi z zdravstvenimi težavami, je skrb za to, da je telesni organ, ki se ga je bolezen lotila, nenehno v funkciji. Kar, recimo, dosežemo z gibanjem in telovadbo. Žal je tudi to področje le še eden manjkajoči kamen v mozaiku, ki tlakuje pot do zdravja.

Skratka. Neresno je pričakovati čudeže s strani zdravniške stroke. Da lahko bolnik, recimo, z rakom, upa na pozitiven učinek zdravljenja, mora pri tem sodelovati najmanj še vrhunski strokovnjak s področja klinične prehrane. Žal je tako, da vlada na tem področju v Sloveniji velika črna luknja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / petek, 17. maj 2013 / 07:00

Spoznala sta se na veselici

V zakonu je najpomembnejša ljubezen, včasih pa je treba tudi potrpeti, pravita zlatoporočenca Markelj iz Bukovščice.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 29. oktober 2016 / 22:22

Večina za avtobusno postajo

Zeleno luč zanjo so na sredini seji prižgali kranjski mestni svetniki, ki so v drugi obravnavi sprejeli odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Avtobusni terminal.

Slovenija / sobota, 29. oktober 2016 / 22:21

Po nova znanja v Slovenijo

Pet dijakinj in en dijak Zvezne gimnazije za Slovence iz Celovca se je pretekli teden od srede do petka pridružilo dijakinjam in dijakom Srednje šole in gimnazije Biotehniškega šolskega centra v Na...

Gospodarstvo / sobota, 29. oktober 2016 / 20:45

Šest kmetic, šest zgodb

Zveza kmetic Slovenije je na prireditvi v Zagorju med šestimi kandidatkami za kmetico leta razglasila Jelko Krivec iz Društva podeželskih žena Mirna Peč, za laskavi naziv pa so se potegovale tudi tri...

Kultura / sobota, 29. oktober 2016 / 20:42

Bohinjske podobe za ves svet

Muzej Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici je bogatejši za stalno razstavo Izbrane podobe Bohinja. Ne, Bohinj ni kar tako, ampak je še kako zanimiv del naše domovine.

Slovenija / sobota, 29. oktober 2016 / 20:39

Ure za eno uro nazaj

V nedeljo bomo prešli nazaj na srednjeevropski pasovni čas. Ob treh ponoči bomo urine kazalce pomaknili za eno uro nazaj, na drugo uro. Noč bo torej eno uro daljša.