Na dražbi prodali osem ovnov
"Dober oven pomeni pol črede," je dejal rejec Primož Krišelj, ki je na dražbi plemenskih ovnov jezersko-solčavske pasme na Jezerskem kupil najbolje ocenjenega ovna.
Spodnje Jezersko - Društvo rejcev ovc jezersko-solčavske pasme je v soboto v testni postaji na Kovkovi kmetiji na Spodnjem Jezerskem pripravilo sedmo dražbo plemenskih ovnov tovrstne pasme, spretno jo je vodil Franci Pavlin, svetovalec za živinorejo v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj. Na dražbi je bilo enaindvajset ovnov, ki jih je republiška komisija glede na oceno razdelila v pet kakovostnih razredov, od katerih je bila odvisna tudi izklicna cena (od sto do dvesto evrov). Rejci so kupili osem ovnov - štiri po izklicni in štiri po nekoliko višji ceni. Za najbolje ocenjenega ovna, za katerega je bila izklicna cena dvesto evrov, so se potegovali trije kupci, dobil ga je rejec Primož Krišelj iz Hotemaž, sicer tudi predsednik združenja ekoloških kmetov iz Osrednje Slovenije, ki je kot edini ponudil 270 evrov. »Dober oven pomeni pol črede,« je dejal Primož in poudaril, da so ga v nakup prepričale ugotovitve republiške komisije, predvsem nadpovprečni prirast in dobra omišičenost stegen, pa tudi to, da oven izhaja iz reje priznane rejke Emilije Virnik z Zgornjega Jezerskega. Za drugega ovna 1A kakovostnega razreda rejca Petra Žemva z Bleda so izklicno ceno na dražbi zvišali z 200 na 250 evrov.
Kot je povedal Janez Smrtnik, gospodar na Kovkovi kmetiji, so v začetku aprila v testno postajo prejeli od rejcev 29 ovnov, med njimi jih je bilo 15 z ekoloških kmetij. Ovni so bili na začetku dva tedna v hlevu, potem pa vseskozi zunaj, na planinski paši, ki jo je bilo letos zaradi obilice deževja vseskozi dovolj. Republiška komisija za licenciranje plemenjakov je iz črede odbrala 22 plemenjakov, pri tem pa je ocenjevala zunanji izgled, omišičenost, odpornost na bolezen praskavec in še nekatere druge lastnosti.
»Odkar velja zakon o živinoreji, po katerem ni treba imeti licenciranega ovna za trope, ki niso v kontroli, se je povpraševanje po tovrstnih ovnih zmanjšalo pa tudi sicer v Sloveniji prodaja plemenskih živali na dražbi še ni tako uveljavljena kot v tujini,« je dejal predsednik društva Primož Muri in dodal, da letos v društvu načrtujejo še dve delavnici o polstenju volne, s katerima želijo spodbuditi rejce k izdelovanju klobukov, torbic, igrač, obeskov za ključe in drugih izdelkov iz »filca«.