Velikonočna ustvarjalnost
Srednješolci v Biotehniškem centru Naklo so pripravili osmo velikonočno razstavo. Izdelave pletenic in butaric so se udeležili tudi znane Slovenke in Slovenci.
Strahinj – Velikonočne razstave v Biotehniškem centru Naklo so že tradicija. Zadnja tri leta so postale mednarodne. Letošnjo prireditev so poimenovali Sonce rumeno. »Rumena barva daje ton celotni razstavi. Z njo smo želeli izraziti svetlobo, mladost in energijo, česar pri nas ne manjka,« je povedala ravnateljica Srednje šole Andreja Ahčin ob odprtju razstave pred tednom dni.
Šolski hodniki in učilnice so se med 3. in 5. aprilom spremenili v veliko razstavišče. Ustvarjalnost, ki jo razvijajo pri praktičnem pouku, se je zrcalila v vsakem od prikazanih izdelkov. Bodoči kmetijski tehniki so v okviru projekta Unesco predstavili Praznično večerjo. Za Unicef so pripravili dobrodelna projekta Punčka iz cunj in Pisanica za vse otroke. Bodoči cvetličarji so na deloviščih izdelali velikonočne dekoracije in fantazijske aranžmaje. Peki in slaščičarji so prispevali velikonočne dobrote. Zaključni letnik hortikulturnih tehnikov je poskrbel za novost, oblikovanje prostora s cvetjem. Profesorice hortikulture so se prvič predstavile s cvetličnimi aranžmaji. Bogat je bil tudi Festival pirhov, na katerem so tekmovali vzgojno-izobraževalni zavodi iz Italije, Hrvaške in Slovenije. Posebnost na razstavi je bila etnološka zbirka pirhov v klekljanih ovojih, ki jo je prikazal Metod Pavlin iz Naklega. Sabina Šegula je dejala, da je ob Maji Jarc pri pripravi razstave sodelovalo več kot 50 predavateljev in 450 dijakov. Veseli so bili množičnega obiska in udeležbe na delavnicah.
Pred odprtjem razstave so minuli petek gostili znane Slovenke in Slovence na dveh delavnicah. Pevca Jožica Svete in Andrej Šifrer ter športniki Andrej Jerman, Andreja Koblar in Klemen Grašič so se pridružili pekom pri izdelavi pletenic in vrtnarjem pri pletenju butaric. Veseli so bili, da so lahko sodelovali pri obujanju velikonočnih tradicij. Bodoči vrtnarski tehnik Matevž Globočnik pa je pohvalil prizadevanja šole, ki prenaša stare običaje na mladino.