Najpomembnejša voda in odpadki
Največji skupni problem Gorenjske je urejanje komunalne infrastrukture, pri čemer občine računajo tudi na evropski denar.
Kranj - »Nov 5. javni razpis za razvoj regij bomo objavili še v juniju, pogovarjali pa smo se predvsem o tem, pod kakšnimi pogoji in kako bo razpis potekal ter kako bo mogoče prijavljati projekte. Po drugi strani smo naredili tudi kratek pregled skozi druge vsebine, kjer je Gorenjska precej uspešna. To je predvsem podjetniški del, kjer Gorenjska še posebej uspešno črpa sredstva in se prijavlja na razpise,« je po ponedeljkovem obisku pri Svetu gorenjske regije povedala ministrica za lokalno samoupravo Zlata Ploštajner in dodala, da bo morala Gorenjska na kohezijskem področju pospešiti prijavo projektov, saj bo treba ujeti izvajanje perspektive in financirati projekte na področju komunalne infrastrukture s temi viri. »Priložnosti Gorenjske so definirane v njenem razvojnem programu in mislim, da je ta program eden boljših. Pri tem ste Gorenjci znali stopiti skupaj, sedaj pa bo jih bo treba tudi uresničiti,« je dodala ministrica Ploštajnerjeva in povedala, da bo v novem razpisu na razpolago okoli dvesto milijonov evrov, poleg podobnih vsebin razpisov kot do sedaj pa bodo ti razširjeni za gradnjo energetsko varčnih objektov.
»Moram reči, da imamo dobro opredeljene cilje oziroma razvojne regijske projekte, opozorjeni pa smo bili, da je treba pospešiti vse akcije, da se projekti oddajo pravočasno. Tega se seveda zavedamo, vendar v tem trenutku še ne vemo, na koliko denarja iz razpisa lahko računamo. Dejstvo pa je, da imamo na kohezijskem področju velike projekte glede preskrbe z vodo in glede odpadkov, vsak pa je vreden več deset milijonov evrov,« je ob obisku ministrice dodal predsednik sveta Gorenjske regije in kranjski župan Damijan Perne.