Uspehe poganjata sodelovanje in prijateljstvo
Kletni prostori Bežkove vile v Kranju vsak četrtek zvečer oživijo. Na tedenskem društvenem sestanku se za dolgo konferenčno mizo zberejo mladi in stari, vsi v živobarvnih puhastih bundah in športnih jopicah, ter poročajo o svojih plezalnih vzponih ali tkejo načrte za naslednje lepe raztežaje.
»V alpinizmu ima vsak svojo pot in časovnico premikanja po njej. Ponosna sem na vsakega, ki je na varen način nadgradil in razvil samega sebe.«
Kranj – V alpinističnem odseku Kranj (AO Kranj), ki deluje pod okriljem Planinskega društva, je letos aktivno registriranih 57 članov. Med njimi si od najmanj pa do najbolj izkušenih sledijo tečajniki alpinistične šole, mlajši in starejši pripravniki, alpinisti ter alpinistični inštruktorji. Trenutno AO Kranj vodi načelnica Katarina Legat, ki med drugim skrbi za njegovo usklajeno delovanje in razvoj, vodi društvene sestanke in zastopa odsek v upravnem odboru Planinskega društva Kranj. »Gre za veliko obveznosti, kjer je okoli sebe dobro imeti proaktivne ljudi. Teh pa na odseku res ne manjka in sem jim za to močno hvaležna,« pravi načelnica in doda: »Odsek smo na koncu le ljudje, ki morajo za uspeh sodelovati in uživati v družbi drug drugega.«
Alpinistična šola, ki temelji na prostovoljstvu
V začetku oktobra se vrata AO Kranj odprejo za alpinistične novince z manjšimi ali večjimi plezalnimi interesi, ki si želijo nabrati novih znanj in izkušenj. »Prijav je iz leta v leto različno, naš odsek pa zaradi želje po čim bolj kvalitetni izvedbi, v alpinistično šolo sprejme okrog 30 tečajnikov, za katere najprej pripravimo krajšo predstavitev aktivnosti in jim potem damo nekaj časa za razmislek,« razloži Katarina Rogelj, ki je bila skupaj z Mojco Kranjc v letošnjem letu zadolžena za vodenje šole.
Katarina Rogelj v nadaljevanju pojasni, da predavanja in praktične aktivnosti v šoli izvajajo izkušeni člani odseka, prenos znanja pa temelji na prostovoljstvu. »Na ta način se starejši člani spoznajo s tečajniki in ustvarjajo nova prijateljstva in s tem plezalne naveze, kar je za alpinistični razvoj posameznikov in razvoj odseka zelo pomembno.« Skozi leto se novinci med drugim spoznajo z letno, zimsko in ledno tehniko plezanja ter vsak četrtek nabirajo dodatna teoretična znanja – vse od vozlov, vremenoslovja, prehrane in etike v športu pa do osnov prve pomoči in nevarnosti v gorah.
Kolektivizem je še kako pomemben
Aktivnosti AO Kranj pa se tu šele dodobra začenjajo. V sklopu alpinistične šole se nadobudni mladi upi preizkusijo na daljših smereh v Vipavi in Ospu ter se v času osemmesečne šole udeležujejo tudi skupnih izletov in taborov alpinističnega odseka.
Člani pa svoj prosti čas ob koncih tedna velikokrat preživijo tudi na delovnih akcijah, kjer pomagajo pri obnovi planinskih koč in poti, preurejanju društvenih prostorov in skrbijo za urejenost smeri v plezališču Preddvor. »Gre za aktivnosti, ki zahtevajo veliko časa in pridnih rok. Pomoči naših članov pa nikoli ni problem dobiti,« pove načelnica Katarina Legat in poudari, da je AO tudi vir mladih, ki se kasneje odločijo vstopiti v svet Gorske reševalne službe.
V alpinizmu ima vsak svojo pot
Ker so vajeti odseka in šole letos trdno v ženskih rokah, povprašam Katarino Legat tudi o mladih alpinistkah in njihovih vzponih, pa o tem, kje se skrivajo fantje. »Na našem ferajnu imamo kar nekaj močnih deklet,« pove in med njimi omeni Mojco Krajnc, ki dosega vrhunske rezultate v skali, ter Uršo Kešar, ki je letos s soplezalko na odpravi v slovaških Tatrah uspešno preplezala tam najdaljšo in dokaj kompleksno smer Filar. »Seveda sta pa tu še izkušenejši Katarina Rogelj in Sara Jaklič, ki nas vedno znova motivirata in dokazujeta, da dekleta zmoremo veliko,« zaključi Katarina Legat in hitro pripomni, da so tudi fantje izredno motivirani in aktivni v vseh segmentih odseka ter dosegajo odlične kompleksne vzpone tako v alpinizmu kot pri športnem plezanju.
Ob vprašanju, na katere dosežke članov ali odseka je najbolj ponosna, se Katarina Legat malce zamisli in poudari, da je najbolj ponosna na to, da člani z veseljem sodelujejo med seboj in pomagajo pri razvoju odseka ter učenju mlajših generacij. »V alpinizmu ima vsak svojo pot in časovnico premikanja po njej. Ponosna sem na vsakega, ki je na varen način nadgradil in razvil samega sebe.«