Sredi labirinta je most. / Foto: Koruzni labirint Krtina

V stiku z naravo in vesoljem

Kaj imata skupnega vesolje in labirint? Oboje je skrivnostno in razburljivo za raziskovanje, pravi Luka Kastelic, ki je letos v Krtini, kraju v bližini Domžal, uresničil idejo o koruznem vesolju.

Krtina – Astronavt, vesoljska ladja, raketa, Saturn, luna in zvezda. To so podobe, ki od sredine julija prebujajo raziskovalni duh na koruznem polju v Krtini, kjer je Luka Kastelic s svojo ekipo tretjič uredil tematski labirint. »Pred dvema letoma smo, glede na to, da se nahajamo blizu Ljubljane, za motiv izbrali njen simbol – zmaja; lani smo ustvarili podobo Indijanca, s katero smo se poklonili civilizaciji, ki nas je seznanila s koruzo,« je spomnil in dodal, da je idej za podobo labirinta ogromno. »Imamo jih za nekaj let, ampak jih ne razkrivamo,« se je nasmehnil. Več nam je – nekaj dni za tem, ko so se v koruzno vesolje podali prvi obiskovalci – povedal o nastajanju labirinta. »Začne se pozimi: ideje najprej zrišem na papir, sledi obdelava na računalniku, nato jih pošljem geodetu, s katerim spomladi zakoličimo podobe. Poti začnemo ustvarjati, ko je koruza visoka nekaj centimetrov; ko zraste čez glavo, poskrbimo še za tematske točke – in pustolovščina se lahko začne.«

Vesoljni popotniki

Obiskovalci se v labirint podajo z zemljevidom, ki je v pomoč pri iskanju zabavno-poučnih točk. »Na moji koruzi je zrasel model obiskovanja labirinta na način, da obiskovalci poiščejo točke, označene s številkami in črkami. Črke vpisujejo v geslo, s katerim jeseni lahko sodelujejo v žrebanju za izlet v Gardaland. Na točkah tudi marsikaj zanimivega izvejo in opravljajo različne naloge.« Med drugim jih čaka lesena sestavljanka v obliki zvezde in sonca, sestavljanka na temo osončja, igra z žogicami v povezavi s črno luknjo …

Na zemljevidu je označenih 15 točk, na poteh po labirintu pa obiskovalci lahko naletijo tudi na presenečenja, kot je na primer nevidni vesoljec. In če se izgubijo? »Mi radi rečemo: 'Če se ne izgubiš, vrnemo denar.' (smeh) Hoja po labirintu je raziskovanje, z zemljevidom obiskovalci zagotovo najdejo pravo pot, naša posebnost pa je tudi most sredi koruznega polja; z njega se obiskovalci lahko razgledajo po labirintu in slikoviti okolici. Sicer pa imamo še koruzni bar z brezalkoholnimi pijačami, kjer se obiskovalci lahko osvežijo, imamo tudi sanitarije, Wi-Fi in veliko parkirišče,« razloži Kastelic, ki je na temo koruznega labirinta diplomiral in pred 12 leti teorijo skupaj s kolegom udejanjil na Bledu, kjer je labirint deloval do leta 2013. »Za diplomsko nalogo sem želel nekaj zanimivega in uporabnega. Kar nekaj časa sem razmišljal, kaj bi izbral, potem sem pa na televiziji slučajno videl prispevek o tem, kako ljudje hodijo po koruzi. In sem se lotil raziskovanja ter razvil svoj model obiskovanja.« Kot je povedal ob tem, so v Ameriki labirinte začeli ustvarjati pred tridesetimi leti.

Jeseni tudi ponoči

V Krtino ga je pripeljalo iskanje večje površine. Polje, ki se je v letu 2021 spremenilo v tematski park, je veliko 4,5 hektara. V juliju in avgustu je labirint odprt vsak dan med 9. in 20. uro, obiskovalci lahko v labirint vstopajo in iz njega izstopajo skozi dva vhoda oziroma izhoda, obisk v povprečju traja uro in pol. »Obiskovalci so predvsem družine, pridejo tudi pari, mladi in drugi, ki jih mikajo novi izzivi … Poti so primerne za otroške vozičke, prav tako za invalidske vozičke, za osebe s posebnimi potrebami je obisk tudi brezplačen.«

Kot opaža idejni vodja projekta Koruzni labirint Krtina, je raziskovanje koruznega polja priljubljena izbira za praznovanje otroških rojstnih dni. »Za otroke je obisk nasploh zanimivo doživetje, ker se morajo orientirati, poleg tega spodbujamo sodelovanje, spodbujamo samostojnost pri odločanju, gre za rekreacijo in za stik z zemljo, ne nazadnje jih motiviramo za pisanje.«

»Mi smo bili v labirintu že lani, otroka sta uživala, zato smo prišli tudi letos,« nam je povedala Sabina iz Kamnika, mama osem- in desetletnika, ki sta bila najbolj navdušena nad galaktičnim fliperjem, ob katerem se zbirajo obiskovalci – igralci in gledalci – v koruznem baru. Ena od bolj privlačnih je tudi foto točka, ki so jo ustvarjalci labirinta poimenovali Človek na Luni, saj predstavlja priložnost, da obiskovalci ovekovečijo pogled na Zemljo iz vesolja. »To priložnost je treba izkoristiti,« sta se strinjali družini iz Trzina.

Sezona potovanj skozi koruzno vesolje se bo v Krtini zaključila v zadnjem tednu oktobra. »Pri nas je žetev koruze po koncu jesenskih počitnic, kar pomeni, da je labirint odprt še v septembru in oktobru. Takrat je obisk možen ob sobotah in nedeljah, urnik pa prilagodimo dolžini dneva. Zadnji teden v oktobru, ko imamo Noči čarovnic, obiskovalci spet lahko pridejo v koruzni labirint vsak dan – podnevi in ponoči. Tudi v tem času je obisk primeren za otroke, saj strašimo na strašno duhovit način,« je še dodal Luka Kastelic.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 24. januar 2014 / 14:12

Bi šli na Madagaskar?

Ob besedi Madagaskar pomislimo na dvoje: na našega misijonarja Pedra Opeka, ki na tem otoku opravlja humanitarno poslanstvo, na kontroverzni Možinov film o njem in na popularni animirani film s tem na...

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 6. januar 2013 / 07:00

Parlamentarni Božiček

Pisatelja Donalda Mac Cullongha so vprašali, kako je bilo na kosilu. Zagodel je: "Če bi bila juha tako topla kot vino, vino tako staro kot piščanec in piščanec tako zelo debel, kot je bila nataka...

GG Plus / nedelja, 6. januar 2013 / 07:00

Želje za otroke

Bleščeč papir je pospravljen, otroška domišljija je bila potešena s čarobnimi dogodki, igrače so pristale na kupu že doživetega. Kaj naj človek zaželi otrokom? Da ohranijo to preprostost življenj...

GG Plus / nedelja, 6. januar 2013 / 07:00

Gore so najin način življenja

Irena in Vladimir Habjan sta z gorami povezana tako in drugače. Gorska reševalca, alpinista, planinca, urednika in publicista, ki vsak prosti čas izkoristita za obisk vršacev.

Jesenice / nedelja, 6. januar 2013 / 07:00

Nataša Harej nova direktorica Radia Triglav

Jesenice - Zadnji decembrski dan je dosedanjo direktorico Radia Triglav Jesenice Rino Klinar zamenjala Jeseničanka Nataša Harej, univerzitetna diplomirana politologinja, ki je do...

Gorenjska / nedelja, 6. januar 2013 / 07:00

V Ski hotelu hitra prehrana

Kljub načrtom nove najemnice Ski hotela na Voglu, da bi hotel odprli že decembra, se zaradi poškodovane vodovodne napeljave to ni uresničilo.