Zadnji dan v policiji
Po skoraj desetih letih se z mesta direktorja policijske uprave Kranj zaradi upokojitve poslavlja Jože Mencin.
Kranj - Danes bo na čelu gorenjske policije prišlo do zamenjave; dosedanji vodja Uprave kriminalistične policije Kranj Simon Velički bo na mestu direktorja Policijske uprave Kranj zaradi upokojitve zamenjal Jožeta Mencina. Slednji je po končani kadetski šoli leta 1973 pripravništvo opravil na PP Novo mesto, 20. februarja 1974 pa so ga prerazporedili na Gorenjsko. Tukaj je ostal in si v Bohinju ustvaril družino, v preteklih 35 letih pa se je tudi vztrajno dvigal po hierarhiji policije na regionalni ravni. Začel je kot vodnik službenega psa v enoti za varovanje letališča na tedanji postaji mejne milice na Brniku, prav danes pa se poslavlja z mesta direktorja Policijske uprave Kranj, ki jo je vodil približno devet let in pol, kar je v slovenski policiji skorajda pravi čudež.
»Ko sem 3. decembra 1999 prevzel vodenje Policijske uprave Kranj, je bilo treba najprej vzpostaviti hierarhijo, ki se je zaradi predhodnih menjav v vodstvu v razmeroma kratkem času nekoliko porušila. Zadevo smo hitro uredili, nato smo se začeli srečevati s kar precej hudimi operativnimi problemi. Moja naloga je bila, da se na Gorenjskem ne poslabšajo varnostne razmere. Te so se sčasoma celo izboljšale, kar dokazujejo tudi statistični podatki zadnjih desetih let,« se spominja Mencin.
Zadnje desetletje je gorenjsko policijo zaznamovala predvsem kadrovska problematika, saj se je število policistov vztrajno zmanjševalo, posledično pa se je večala njihova obremenjenost, še zlasti v zadnjem letu, ko so morali zaradi predsedovanja Slovenije svetu Evropske unije varovati vrsto državniških srečanj na Brdu pri Kranju in na Bledu. Kot pravi Mencin, se je kadrovska podhranjenost, o kateri v določenem obdobju sploh niso smeli razpravljati ali nanjo opozarjati, kmalu pokazala na manjši prisotnosti policistov na terenu, zato je kasneje moralo priti do notranje reorganizacije oziroma prerazporeditev policistov. »Preobremenjenost policistov je bil eden od zelo hudih in stresnih problemov, ki je povzročal tudi notranje konflikte in druge negativne pojave znotraj policije. Odgovorni smo poskušali pomagati, kolikor se je dalo, tako da smo s sorazmerno majhnimi posledicami prišli do sedanjega obdobja, ko se stanje vendarle izboljšuje. Vse namreč kaže, da se bo primanjkljaj približno petdesetih policistov vendarle zmanjšal,« razlaga Mencin.
V zadnjih desetih letih je gorenjski policiji uspelo rešiti precej zahtevnih primerov, med drugim so bili uspešen boj s preprodajalci droge, rešili so skrivnostne kraje bronastih kipov na Gorenjskem, raziskali vse umore, spopadali so se tudi z najbolj ekstremnimi oblikami izsiljevanja, kot prvi so se srečali s ponarejanjem plačilnih kartic, uspešno so preiskali več hujših gospodarskih kriminalnih dejanj. Po drugi strani je moral Mencin po streljanju in umoru v jeseniškem lokalu Caffe Inn novembra 2006 poslušati tudi glasne kritike na račun nesposobne policije, ki da na Jesenicah in v okolici ne obvladuje varnostnih razmer. »Kasnejši čas je pokazal, da je šlo zgolj za govorice, da nismo ničesar prikrivali, da so jeseniški policisti in drugi, ki so bili odgovorni za tisto območje, obvladovali varnostne razmere. Podobno je bilo na Bledu, kjer se je v določenem obdobju res povečal vandalizem, vendar smo skupaj z lokalno skupnostjo razmere vrnili v normalne okvire,« ocenjuje Mencin.