Plastiko bi umaknili z jezera
Z novim odlokom o plovnem režimu na Blejskem jezeru bodo omejili število privezov, kar je razburilo lastnike čolnov.
Bled – »Odlok mora biti življenjski in ne sme okrniti dejavnosti, ki se že zdaj odvijajo na jezeru,« je ob obravnavi osnutka odloka o plovnem režimu na Blejskem jezeru pozval svetnik Ludvik Kerčmar, njegovim besedam pa so pritrdili še številni drugi svetniki. Obenem so se strinjali, da je na jezeru treba narediti red. V vročo razpravo je posegel tudi direktor občinske uprave Boris Malej, ki je opozoril, da morajo s sprejetjem omenjenega odloka pohiteti, sicer lahko ogrozijo naložbe v Veliki in Mali Zaki, ker ne bodo pravočasno dobili gradbenega dovoljenja.
Občina je z novim odlokom zelo natančno opredelila območje, kjer je dovoljena plovba, in vrste plovil, ki lahko plujejo po jezeru. »Plastika na Blejskem jezeru ne bo dovoljena,« je poudarila svetovalka za pravne zadeve pri občini Bled Aleksandra Žumer. Natančno so določili tudi pristanišča in vstopno-izstopna mesta za plovila. Prav to je najbolj razgrelo svetnike, saj so se nanje obrnili številni občani, ki imajo že vrsto let svoje čolne, a bodo zdaj ostali brez priveza. Poleg tega, je opozorila svetnica Jana Špec, ni smiselno, da se ljudem okrni pravica, s katero so si ustvarjali dohodek, pri čemer je imela v mislih izposojo čolnov. »Pomembno je, da jezero živi, zato bi morali tudi turistom omogočiti uporabo lastnih čolnov. Jezero je lepše, če so na njem jadrnice, jadralne deske … Seveda pa je treba postaviti določene omejitve,« jo je dopolnil Miran Lavrič.
Svetnike je zlasti zmotilo, ker so po njihovi razlagi odloka z jezera pregnali tudi pletnje v obliki labodov, s čimer bi bila po njihovem okrnjena turistična ponudba Bleda. Aleksandra Žumer je pojasnila, da se tako imenovanim labodkom plovba ne prepoveduje, obstaja pa problem njihovega priveza, saj občinski prostorski načrti priveza na sedanjem mestu ne predvidevajo. »Obstajajo številni privezi, ki jih v tem odloku nismo zajeli, saj so že zdaj tam nelegalno in jih z odlokom ne moremo kar tako legalizirati. Postopek za to je namreč precej zahteven,« je razložila Aleksandra Žumer, ki se strinja, da bo kljub temu treba poiskati rešitev, sprejemljivo za vse.