Nikogaršnji otrok

Zgodba o Bernardu, ki mu je uspelo preživeti materino ljubezen

»Rejniška družina, kjer sem potem ostal kakšno leto, je bila zelo številna, nenehno so kričali drug na drugega, vsak trenutek so padale batine in še danes ne vem, kako so tisti otroci, bilo jih je enajst, sploh preživeli ...«

Bernard si je zelo želel vsaj malo pozornosti in ljubezni. Včasih je nepremično stal pred cerkvijo, kamor je hodil past radovednost, ter čakal, da bo kdo v praksi udejanjil tisto, o čemer se je govorilo znotraj posvečenega hrama. Žal se to ni nikoli zgodilo. Ljudje so hodili mimo njega, kot da ga ni, le tisti, ki so vedeli, čigav je, so se zmrdnili, kot da bi bil kužen.

Bili so tudi taki, ki so se zgražali, a za otrokovo dobro nihče ni ničesar naredil.

 

»S pomočjo neke dobrodelne akcije so moji mami uredili stanovanje, da sem se spet lahko preselil k njej. Nič kaj me ni bila vesela, očitno ji je bila svoboda pisana na kožo. Toliko besed sem že spravil skupaj, da sem protestiral, če sem bil lačen ali moker. Ker sem ji šel na živce, me je začela tepsti. Če ni imela pri roki nič uporabnega, mi je v usta zatlačila kakšno cunjo. Včasih celo svoje spodnje hlače. Potem me je privezala ob mizo in odšla. Dokler je bila shramba še polna, vsaj lačen nisem bil. Ljudje so ji prinesli tudi precej oblačil zame. Še danes hranim fotografijo, ki je bila objavljena v lokalnem časopisu: sedim na tleh in se igram z igračami, z usti, raztegnjenimi do ušes. Novinarji so pisali, kakšno zlato mamo imam, da se kljub revščini žrtvuje zame in podobne neumnosti. Si morete misliti?!«

Potem je njegova mama nekje pobrala moškega, bil je zidar in je v Slovenijo prihajal s pomladjo, pred zimo pa se je vračal v domače kraje nekje na jugu bivše Jugoslavije. Do malega Bernarda je imel izrazito sovražen odnos, če je le mogel, ga je tudi on maltretiral, mučil, brcal.

»Moja mama je očitno morala izbirati med njim in menoj, spet so prišli s socialne in me odpeljali nazaj k meni znanim rejnikom. Nič ni pomagalo, če sem jokal, brcal, če sem prosil, da tja ne grem. Spominjam se, da sem se tiste »moje« socialne delavke oklenil okoli pasu in ji rekel, da me bodo tam s pasom po hrbtu, a me je le grobo odrinila od sebe. Podzavestno sem se bal sprememb tudi zato, ker sem lulal v hlače in me je bilo zaradi tega zelo sram,« se, z žalostjo v srcu, spominja Bernard.

»Tudi učiteljica je z menoj zelo grdo ravnala. Saj ji nisem zameril, zakaj bi ji le? Pred seboj je videla umazanega in smrkavega froca, ki je zijal vanjo kot tele v nova vrata, da jo je spravljal v zadrego. Zmeraj sem bil brez naloge, branja sem se naučil šele v drugem razredu, nihče ni želel sedeti ob meni, sošolci so se nenehno norčevali iz mojih mokrih hlač. Zaradi številnih prehladov, spanja na tleh, neprimerne obutve in še česa, še zmeraj nisem držal vode. Rejnici se ni zdelo vredno, da bi mi hlače prala, največkrat so se posušile kar na meni.«

Povsem naključno srečanje s šolskim hišnikom mu je verjetno rešilo življenje. Nekoč ga je nekdo porinil proti kletnemu oknu, s komolcem je zadel šipo, ki se je razbila, on pa se je po roki grdo porezal. Hišnik je povsem po naključju vse skupaj videl in ko je mularija hotela zvaliti krivdo na Bernarda, je učiteljici, ki ji sploh ni padlo na pamet, da bi zadevo raziskala, tudi povedal nekaj krepkih. Sam je odpeljal fanta k zdravniku, njegova žena, ki je pometala v vrtcu, pa ga je potem doma očedila in ga nahranila.

»Nikoli ne bom pozabil, kako se je ta reva zjokala, ko me je gledala pri jedi. Menda sem hrano basal vase, kot da bi prišel z Golega otoka, podhranjen in do konca sestradan. Sicer me je bila res sama kost in koža, a tak sem bil že od rojstva naprej. Marjanca je potem tudi šla k moji rejnici in pri njej dosegla, da me je zaradi lulanja odpeljala k zdravniku. Menda se je to zgodilo zadnji hip, preden se je »nerodnost« sprevrgla v kronično bolezen.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / torek, 1. julij 2008 / 07:00

Kmetje - trop brez pastirja

Kmetijstvo se zadnje čase sooča z vse večjimi težavami, ki jim ni videti konca. Kot kmet z gorskega območja bi rad podal nekaj misli o problemih, ki več ali manj botrujejo slabemu stanju v kmetijstvu....

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 6. februar 2012 / 07:00

Zdravljica iz Davče

Lani smo pred Prešernovim dnevom naredili izjemo in namesto nove predstavili eno »staro« knjigo, Prešernov večno mladi Krst pri Savici iz leta 1835. Letos naredimo podobno: spomnimo se...

GG Plus / ponedeljek, 6. februar 2012 / 07:00

Koliko in kaj berete z vašimi otroki? (2)

Mogoče se še spomnite časov, ko smo knjige kupovali tako rekoč na metre. Skoraj vsaka družina je imela dela izbranih pisateljev in pesnikov, ne vem pa, koliko teh knjig je zares kdo pr...

GG Plus / ponedeljek, 6. februar 2012 / 07:00

Skrbniki slovenske dediščine

Gibanje za ohranjanje in uveljavljanje slovenske naravne in kulturne dediščine in krajine Kultura - Natura, ki mu predseduje Slavko Mežek, je v začetku tedna na sejmu Alpe-...

Nasveti / ponedeljek, 6. februar 2012 / 07:00

Priljubljeni dvatisočak

Viševnik (2050 m) - V zimskih mesecih, pa tudi čez celo leto, eden najbolj obiskanih dvatisočakov. Pozimi je zahtevnost vzpona odvisna od snežnih razmer. Razgled v nedrje slovenskega očaka.

Zanimivosti / ponedeljek, 6. februar 2012 / 07:00

Ka(h)va se peče, ne kuha

V knjižnici dr. Toneta Pretnarja v Tržiču so v torek priredili bošnjaški večer Bosno, divna moja. Gost je bil tržiški imam Nijaz Salkić.