Slovenci začetniki bariloškega smučanja
Z Lubnikom med argentinskimi Slovenci (19)
Nihče ni prerok v svoji vasi. Pregovor se je potrdil v zadnjem nadaljevanju pri pojasnjevanju, čigav je Andrej Golob. Njegov oče je res Kovačev Polde iz Virmaš, mati Ivanka pa je iz Ljubljane in torej ni Plčkarjeva iz Stare Loke.
Tja se je primožila Poldetova sestra Minka. Njen sin Janez Hafner me je nemudoma poklical, saj je Kovačeva žlahta napako hitro odkrila, in mi natresel še nekaj argentinskih zanimivosti, saj je svoje sorodnike obiskal že večkrat.
Bariloche so eno najbolj turističnih argentinskih mest, ki v marsičem spominja na evropska alpska mesta. Klima je zelo podobna naši, zato se je tam naselilo veliko Slovencev. Dan pred našim prihodom so smučarsko sezono končali, zato je mesto delovalo malce utrujeno. Vsi štejejo zaslužek, se je pošalil pevec, ko nas je strupeno mrzel veter odgnal v toplo zavetje kavarne. Domačinov ni motil, nas pa je zeblo do kosti. Običajno vleče tri dni in res je bilo tako, saj se je umiril, ko smo odhajali. Tako mrzlih vetrov pri nas ni, oster mraz je značilen za vetrove z Antarktike, podobno nas je pred štirimi leti zeblo na jugu Avstralije v Melbournu.
Bariloška razglednica je zelo podobna kranjski, v ozadju mesta je mogočni venec gora, ki se za razliko od naših vse leto bleščijo v snegu. Tudi smučišče Catedral je na prvi pogled podobno Krvavcu. Vendar se v andskih gorah, na nadmorski višini 1.000 do 2.000 metrov, skriva petkrat večje smučišče. V glavni sezoni je tam ob koncih tednov tudi do 15 tisoč smučarjev. Prihajajo predvsem iz Buenos Airesa in iz Brazilije, z letali. Na smučišču je za naše razmere velikanska izposojevalnica smučarske opreme, ponujajo kar 10 tisoč parov smuči, smučarskih palic in čevljev. Tudi bariloški smučarji opremo shranjujejo kar na smučišču, saj štiristo kilometrov naokrog ni drugega smučišča. Smučarski klub Bariloche ima približno osemsto članov in za vse imajo na smučišču shrambo za smučarsko opremo.
Lanska smučarska sezona je bila zelo dolga, na začetku avgusta je bilo približno dva metra snega, nato ga je ob koncu avgusta zapadlo še pet do šest metrov. Janez Hafner pravi, da je argentinski Slovenec Boris Kambič, ki je vrsto let prihajal smučat v Slovenijo, sedaj pa živi v Mengšu, ugotovil zanimivo povezavo, da s snegom bogati bariloški zimi sledi prav tako zasnežena slovenska zima. Tudi zadnja je bila takšna.
Mlade bariloške smučarje je že trikrat gostil smučarski klub Triglav iz Kranja, mladi Triglavani so bili na smučanju v Barilochah, prebivali so v planinskem domu. Na nedavni Pokal Loka na Starem vrhu je prišel tudi mladi bariloški smučar Niko Grohar, žal se je poškodoval in se je predčasno vrnil domov. Udaril je ob ledeno ploščo in si zlomil členek. To se mu je zgodilo na roki, ki si jo je poškodoval lani, in ob našem srečanju v Barilochah je nosil opornico. Na posnetku je skupaj s Francijem Jermanom, argentinskim mladinskim prvakom v smučarskem teku. Mlada smučarja izhajata iz znanih slovenskih družin v Barilochah.
Po smučanju so najbolj znani Jermani. France Jerman je kot begunec prišel iz Dola pri Ljubljani, skupaj s Tončkom Pangercem z Bleda sta bila začetnika bariloškega smučanja. Približno dvesto Slovencev je danes aktivnih v Slovenskem planinskem društvu, ki je zgradilo Slovenski stan, kjer imajo svoje prireditve in sobotno slovensko šolo. Francetov sin Matjaž (in Francijev oče) je podpredsednik argentinske smučarske zveze. Smučanje v Argentini ni tako popularno kot pri nas, saj so Argentinci vdani nogometu, k njegovemu razmahu pa so pomembno prispevali Slovenci.