Čemaž
Sneg je skopnel in v gozdovih že najdemo čemaž, ki je prav zdaj, ko je mlad, najbolj aromatičen.
Imenujemo ga tudi divji česen, medvedji česen, čremož, kačji lek, štrkavec in gozdni česen, ima podoben okus kot česen, le blažjega. Čemaž so poznali že stari Rimljani. Raste od marca do junija in cvete aprila in maja v gosto poraslih preprogah. Čemaž je izjemno zdravilen in govori se, da ga iščejo medvedje, ko se prebudijo iz zimskega spanja, da si očistijo želodec, črevo in kri, zato ni slaba ideja, da si tudi sami omislite očiščevalno kuro iz njegovih osvežilnih listov. Čemaž spada med luke in je bližnji sorodnik čebule in česna, kar se mu dobro pozna po okusu. Čemaž takoj spoznamo po dolgopecljatih, pritličnih suličastih listih in izrazitem vonju po česnu. Lahko ga zamenjamo z listi šmarnice in pegastega kočnika. Obe rastlini sta strupeni. Če dvomimo, za katero rastlino gre, je najzanesljivejši kazalnik vonj zmečkanega lista: čemaž ima tako izrazit vonj po česnu, da ne moremo zgrešiti. Dlje časa lahko čemaž ohranite tako, da ga vložite v olje. Shranjujete ga lahko tudi v zamrzovalniku, medtem ko si s sušenjem ni vredno beliti glave. Je ena najboljših, najbolj uporabnih in najbolj zdravilnih užitnih divjih rastlin, ki lahko v veliki meri nadomesti česen. Privoščimo si ga surovega v solati, kuhanega ali pa kar na izletu natrgajmo nekaj listov za k malici. Uporabljamo ga kot dodatek k regratu, motovilcu in solati, dodajamo ga špinači, drobno narezanega uporabimo tudi kot začimbo na cmokih in krompirju.
Čemaževa juha s krompirjem
Za 5 oseb potrebujemo: 2 žlici oljčnega olja, 1 grobo sesekljano čebulo, 1,2 l mesne juhe, 40 dag olupljenega in na kocke narezanega krompirja, 1 žlico koruzne moke, 1,5 dl sladke smetane, 40 dag sveže sesekljanega čemaža, sol in sveže mleti poper.
V večji kozici segrejte oljčno olje in na njem 5 minut pražite čebulo in zalijte z juho, dodajte krompir in kuhajte dvajset minut. Dodajte sesekljan čemaž in sladko smetano, v katero ste zmešali koruzno moko. Med mešanjem dobro prevrite, solite in popoprajte po okusu, kuhajte še nekaj minut in postrezite.
Rižota s čemažem in pršutom
Za 4 osebe potrebujemo: 1 majhen por, 40 dag svežega čemaža, 2 žlici masla, 40 dag riža arborio, 1 l mesne juhe, 10 dag pršuta in sol.
V večji kozici razpustite polovico masla, na njem popražite očiščen in na kockice narezan por. Dodajte riž in opran ter grobo narezan čemaž. Postopoma prilivajte juho, vedno ko se le-ta vpije, in mešajte. Ko riž postane že skoraj čisto mehak, dodajte na rezance narezan pršut in preostalo maslo. Premešajte, še malo podušite in solite po potrebi. Takoj postrezite z naribanim parmezanom ali drugim trdim sirom.
Ribji fileji v čemaževi omaki
Za 4 osebe potrebujemo: 80 dag ribjih filejev (škarpene, osliča, brancina,…), 2 žlici oljčnega olja, 3 mlade čebulice, 20 dag svežih čemaževih listov, 5 žlic ribje juhe ali vode, 2 žlici pinjol, 1 žlico limonovega soka, sol.
Na štedilnik postavite ponev in v njej segrevajte oljčno olje. Ribje fileje solite in popoprajte ter jih na vročem olju z obeh strani opecite. Zložite jih na krožnik in postavite v na 70 stopinj Celzija ogreto pečico. Na preostalem olju prepražite pinjole, dodajte na kolobarje narezano čebulo, drobno narezan čemaž in ribjo juho ter vse skupaj počasi dušite še nekaj minut. Tako pripravljeno omako zmiksajte v mikserju in jo začinite s soljo, poprom in limonovim sokom. Ribje fileje preložite na krožnike, jih prelijte z omako in postrezite s kuhanim krompirjem.
Solata s čemažem
Potrebujemo: 0,5 kg zelo mladih čemaževih listov, 25 dag kuhanega fižola, 2 kuhani jajci, 10 dag slanine, 1 dl jabolčnega kisa, 2 žlici oljčnega olja, sol in sveže mlet poper.
Čemaževe liste operite in jih grobo narežite. Dodajte kuhan fižol in narezani kuhani jajci. Na oljčnem olju prepražite slanino in zalijte s kisom. Solato prelijte s še toplim prelivom ter jo solite in popoprajte po okusu.