Dobro, a premalo drzno
Z uvodno slovesnostjo in predstavo Smeti na luni v izvedbi Mestnega gledališča Ptuj se bo v nedeljo v Prešernovem gledališču v Kranju začel 39. Teden slovenske drame. V trinajstih dneh petnajst predstav, delavnice dramskega pisanja, okrogle mize, obeležitev svetovnega dneva gledališča ...
»Mislim, da bo letošnji Teden slovenske drame, sicer zadnji pred okroglo obletnico prihodnje leto, ne glede na to, koliko časa ga že s podobnimi ambicijami organiziramo, poseben. Ne le po svojem obsegu, ampak tudi po vsebini,« je na sredini novinarski konferenci povedal Borut Veselko, direktor Prešernovega gledališča, organizatorja Tedna slovenske drame, in dodal, da vsebina na neki način kaže tudi predvsem na finančne probleme, s katerimi se srečujejo slovenska gledališča, a jih kljub temu ali pa prav zato v razkošni festivalski vsebini ne kažejo. Kot je še povedal, je sodelovanje z občino in ministrstvom za kulturo zgledno, prepričan pa je, da bi se tako v lokalnem, posebej pa v slovenskem prostoru dalo več narediti za promocijo tedna, ki je za Borštnikovim srečanjem vendarle drugi največji gledališki festival pri nas. Če gre verjeti predstavniku občine Urošu Korenčanu, Mestna občina Kranj umešča Prešernovo gledališče in Teden slovenske drame v razvojne projekte, saj že načrtujejo določene investicije v tej smeri.
Izbor predstav za Teden slovenske drame je letos drugič pripravila dramaturginja Alja Predan. V preteklem letu si je ogledala dvaintrideset uprizoritev, nastalih po slovenskih besedilnih predlogah. »Zanimivo je, da se število predstav na podlagi slovenskih besedil zadnja leta konstantno giblje med trideset in petintrideset in to brez predvidljivih vzorcev gledališč ali skupin oziroma kakršnekoli obveze po igranju slovenskih tekstov. Generalno lahko rečem, da sem v letu 2007 zasledila več družbeno ali socialno kritičnih uprizoritev, odzivnih na konkretno situacijo, v aktualnem letu pa je bilo teh bistveno manj. Izkazalo pa se je, da je »luč sveta« ugledalo več satiričnih, veselejših tem, ki so kar nekako same izluščile letošnji spremljevalni program.«
V tekmovalni program je Predanova uvrstila sedem uprizoritev, v spremljevalnega pa pet. Festival se bo začel z lani nagrajenim besedilom Smeti na luni avtorja Rokgre-ja, v izvedbi Mestnega gledališča Ptuj, videli pa bomo tudi še leto prej z Grumovo nagrado nagrajen tekst, dramo Za naše mlade dame (Dragica Potočnjak) MGL. Za nagrado Rudija Šelige se bo v tekmovalnem programu potegovalo še pet predstav: Za narodov blagor v izvedbi SNG Drame Maribor, Hiša Marije pomočnice, SMG in Umetniškega društva Konj, Osvajalec in Niha ura tiha, obe SNG Drame Ljubljana, in Nisi pozabila, samo ne spomniš se več v izvedbi KD Integrali in Gledališča Glej Ljubljana. Zelo raznolik je tudi spremljevalni program, v katerem bomo videli tako postavitve Ljubljanske drame (Slovenec Slovenca gori postavi in Življenje podeželskih plejbojev po drugi svetovni vojni ali Tuje hočemo – svojega ne damo) do predstav manjših komornih gledališč, kot so Kabaretluknja Lutkovnega gledališča Ljubljana, Najemnina ali We are the nation on the best location Rozinteatra in predstave Solistika društva Familija v koprodukciji z MGL. Posebej zanimiv bo letošnji mednarodni program, v katerem bosta na ogled dve predstavi uprizorjeni na podlagi tekstov Evalda Flisarja: Enajsti planet bo izvedel Theater im Keller iz Avstrijskega Gradca, z daljne Japonske pa prihaja teater Gessyoku Kagekidan Theatre Company (Gledališče luninega mrka) iz Tokia, ki bo uprizorilo Flisarjevo uspešnico Kaj pa Leonardo?. Besedilo Saše Pavček Arija bo uprizorilo Hercegnovsko gledališče iz Črne gore.
Na natečaj za Grumovo nagrado je letos prispelo osemintrideset besedil, v konkurenci pa so ostala tudi tri nominirana besedila iz preteklega leta. Strokovna žirija, ki ji predseduje prevajalec Zdravko Duša, je v ožji izbor nominirala pet besedil: Nestalno nebo Srečka Fišerja, Konec atlasa Tomija Leskovca, Najemnina ali We are the nation on the best location Andreja Rozmana Roze, 5fantkov.si Simone Semenič in Hura, Nosferatu Andreja E. Skubica. »Letošnja bera se mi v kvalitativnem smislu zdi zelo dobra, pri čemer je treba poudariti nekaj. Slovenski avtor ima večinoma zelo dober smisel za zaplet, zna postaviti dialoge, v zgodbo umestiti junake, velikokrat pa ne utegne pripeljat drame v enakem tempu do konca,« razmišlja Zdravko Duša in hkrati dodaja, da ga veselijo številna nova imena med avtorji, kar je nedvomno tudi rezultat delavnic dramskega pisanja v okviru TSD.
Tudi letos bodo v dodatnem programu v sodelovanju z gledališčem Glej potekale delavnice dramskega pisanja. Na sporedu bosta dve, naslovljeni s Teden nove drama in Minutne drame, delo v okviru prvih poteka že celo sezono, za drugo pa je režiser in dramatik Dušan Jovanovič izmed triindvajsetih kratkih besedil izbral osem avtorjev, s katerimi bo pripravil predstavitev pred okroglo mizo Šolanje dramske pisave?. Na dnevu nominirancev bodo predstavili bralne uprizoritve odlomkov iz nominiranih besedil, sledila bo okrogla miza na to temo. Sledili bosta še dve okrogli mizi in sicer na temo Mesto slovenskih scenskih umetnosti v mednarodnem prostoru in Prihodnost festivalov v mednarodnih povezavah, obeležili pa bodo tudi svetovni dan gledališča. Teden slovenske drame se bo zaključil 3. aprila s podelitvijo nagrad, Grumove za najboljše dramsko besedilo, Grün–Filipičeve za dramaturške dosežke v preteklih dveh letih in Šeligove za najboljšo predstavo festivala.