Ne pozabite na ginko
Po izvlečku dvokrpega ginka (Ginkgo biloba) segajo starejši pri težavah z izgubo spomina in pozabljanjem, mladi pa z njim izboljšujejo koncentracijo in druge miselne sposobnosti. Moškim koristi pri problemih s potenco, ženskam pa pri težavah, imenovanih pms.
Živi fosil
Dvokrpi ginkovec velja za najstarejšo še živečo drevesno vrsto na svetu. Njegovi fosili izvirajo izpred več kot dvesto milijonov let. Charles Darwin mu je upravičeno nadel ime živi fosil. Drevo doseže častitljivo starost, tudi nad tisoč let, zraste pa do štirideset metrov visoko. Dih jemlje s svojimi edinstvenimi pahljačastimi listi. Čeravno sodi med iglavce, je tako po rasti kot po obliki krošnje podoben tako iglavcem kot listavcem in predstavlja neke vrste prehod med iglavci in višje razvitimi listavci.
Listi kot račja plavut
Doma je na Kitajskem, kjer mu pravijo Ya Chio oziroma drevo z račjimi nogami, ker njegovi listi spominjajo na račjo plavut. Botanično ime ginkgo pa izvira iz japonske besede ginkyo, kar pomeni srebrna marelica. Plodovi po obliki namreč spominjajo na omenjeni sadež, njihova barva pa je blizu srebrni. Da se je ginko ohranil do danes, so zaslužni predvsem budistični duhovniki, ki so ga gojili kot sveto drevo v parkih svojih templjev. Evropske parke je začel krasiti v 17. stoletju.
Starodavna zgodbica o vplivu ginka na možgane
O izjemni zdravilnosti ginkovih listov pišejo Kitajci že leta 2800 pred našim štetjem. Neki cesar je ves žalosten zrl skozi okno in razmišljal, kako naj povrne zdravo pamet svojim dvorjanom, ki se je vsem po vrsti izpridil um. Neviden glas mu prišepne: »Gledaš v drevo, ki lahko pomladi misli tvojih dvorjanov.« Po nekajtedenski čajni kuri iz ginkovih listov so dvorjani le prišli nazaj k pameti.
Zoper astmo in sopenje
V tradicionalni kitajski medicini so ginkove liste uporabljali pri lajšanju kašlja, sopenja in manjšanje količine sluzi. Že od nekdaj so z njimi zdravili astmo, saj učinkujejo proti alergijam in proti vnetjem. Kitajci, Japonci in Indijci so iz ginka pripravljali tudi čaje in druge pripravke zoper drisko, bledico, bolezni mehurja, uhajanje urina, zlasti pa za boljšo prekrvljenost možganov.
Za lajšanje demence
Zadnje desetletje je ginko pravi hit v Združenih državah Amerike, kjer je uporaba ginkovih pripravkov med vsemi naravnimi zdravili vseskozi na vrhu lestvice. Srebrna marelica je vse bolj uporabljena tudi na stari celini. Raziskave kažejo, da zdravila, narejena iz ginka, pomagajo pri slabi prekrvitvi možganov, s čimer pripomorejo k boljši koncentraciji in spominu, lajšajo pa tudi demenco. Izvlečki ginka v obliki tablet ali kapsul so namenjeni starejšim za pomoč pri delovanju možganskih funkcij in odraslim pri opravljanju nalog, ki zahtevajo psihični napor. Naprodaj so tudi pri nas, pod različnimi zaščitenimi imeni. Izvleček ginka izboljšuje krvni obtok v možganih, nogah in notranjem ušesu. Kot učinkovito pomagalo se izkaže pri izgubi spomina in miselnih sposobnosti, izboljšuje pa tudi stanje po prestani možganski kapi. Najbolje gotovo zdravi tegobe starostnikov, kot so pozabljivost, nezbranost, občutek strahu, nespečnost, zvonjenje v ušesih, glavobol, omotica … V pomoč naj bi bil še pri povišanem krvnem tlaku, aterosklerozi, neenakomernem srčnem utripu, zmanjševal pa naj bi tudi možnost za pojav kapi. Uporaba ginka se svetuje moškim, ki imajo težave s potenco, in ženskam, ki jih muči predmenstrualni sindrom oziroma pms.