Zaskrbljeni delavci Tosame
Delavci nasprotujejo načrtom lastnika, ki namerava k Tosami pripojiti svoje zadolženo podjetje, a ta zagotavlja, da načrtuje le razvoj in boljšo prihodnost.
Vir pri Domžalah – Približno 650 delavcev Tosame je v teh dneh polnih skrbi za svoja delovna mesta, ne le zaradi gospodarske krize, temveč predvsem zaradi načrtov lastnika Boštjana Nagodeta.
Nagode, ki je prek svojega podjetja Sana Investicije lansko jesen postal edini lastnik te tovarne, je s prevzemom družbe že izčrpal ves Tosamin dobiček, na zadnji skupščini pa je bilo odločeno še, da se bo njegovo podjetje Sana Investicije pripojilo k Tosami, s čimer bodo vsi prevzemni dolgovi padli na pleča Tosame, in da mora Tosama Nagodetovemu podjetju Schwarz posoditi 3,5 milijona evrov. Ta denar naj bi dobili s prodajo strojev in nekaj opreme.
Zaposleni, ki so se pred nedavnim skupaj s sindikatom zbrali na zboru delavcev, omenjenim načrtom močno nasprotujejo, zato so sprejeli dva sklepa, v katerih zatrjujejo, da se s pripojitvijo omenjenih družb ne strinjajo, ker to ni v korist podjetja. »Cilj delavcev je, da rešimo Tosamo pred propadom, zato smo tudi soglasno sprejeli oba sklepa, saj menimo, da bi bili omenjeni načrti za nas zelo škodljivi. Seveda smo črnogledi, saj je znano, da ima škarje in platno v rokah tisti, ki ima denar. Upanje, da bomo v tej gospodarski situaciji splavali, je prisotno, a se zdi ob napovedih lastnika čista utopija,« je zaskrbljen povedal predsednik sveta delavcev Roman Lajevec. Kakšne načrte resnično ima s Tosamo, nam je po tednu dni uspelo izvedeti tudi od Boštjana Nagodeta. »Razumem bojazni delavcev, a moj namen nikakor ni ukinitev dejavnosti, ampak njen razvoj in boljša prihodnost. Pri poslovnih odločitvah upoštevam usmeritve razvoja podjetja in zato se strinjam s stališčem delavcev, da bomo lahko samo skupaj premostili trenutno nastale ovire. Dobiček Tosame je bil izplačan edinemu delničarju (Sana Investicije), ni pa bil porabljen za pokrivanje izgube družbe Schwarz, ker ta posluje z dobičkom,« na očitke odgovarja Boštjan Nagode. O prodaji strojev pa: »Skupščina družbe Tosama je upravi naložila, da izvrši t. i. sell & lease back strojev, kot jih bo določila banka. Gre torej za način posojila, ki vključuje odprodajo in ponoven odkup strojev, kar pa nikakor ne pomeni, da naj bi družba dejansko stroje tudi prodala.«
Delavci se kljub vsemu bojijo odpuščanja, razprodaje zemljišč in v najslabšem primeru propada celotne tovarne, kar bi bila prava socialna katastrofa, zato smo za komentar povprašali tudi domžalskega župana. »Lastnik Tosame je bil enkrat pri meni in pogovarjala sva se o možnem prestrukturiranju podjetja. Takrat mi je zatrdil, da Tosame ne bo zaprl, ob zadnjih informacijah o tem nisem več prepričan. Lahko pa zatrdim, da območje Tosame, vse dokler bom župan jaz, spremembe namembnosti ne bo deležno, zato je strah o gradnji stanovanj, ki bi zrasla na morebitnih temeljih propadle tovarne, povsem odveč,« je zatrdil Toni Dragar.