Ideje za bolne otroke in njihove starše (2)

Ob običajnih otroških boleznih je dobro, če otroku nekje v naši bližini uredimo kotiček za počitek. Najprimernejše mesto je kavč, ki ga z malo domišljije spremenimo v pravo otroško gnezdo.

Pisane blazine, mehke odeje, otrokove najljubše igrače, kup knjig in družabnih iger so tiste stvari, ki nam pomagajo premagovati dolgčas. Otrokom je najtežje počivati takrat, ko se počutijo že malo bolje, niso pa še toliko zdravi, da bi lahko tekali naokrog. Ker se hitro utrudijo, so pogosto slabe volje. Gledanje risank ali igranje igric na računalnik spadata med priljubljene dejavnosti, vendar imejmo pravo mero pri času. Mlajši otroci radi uporabljajo različne materiale. Lahko jih razveselimo s plastelinom in oblikujemo živali. Na trši papir (pokrov od škatle) narišemo živalski vrt ali kmetijo. Otrok nariše ograje, posode za hrano in živali postavi v škatlo. Mogoče boste namesto živalskega vrta izdelali avtomobile ali hrano za plastične dojenčke. Vsekakor imejmo v mislih to, kar otroka zanima, kajti tako se bo tudi sam zaposlil. Pri bolnih otrocih bodimo pozorni na to, da ne pretiravamo z našimi animacijami in pretirano pozornostjo. Kajti to bi lahko otroci razumeli kot informacijo, da se splača biti bolan, ker dobijo več vsega, kot sicer. Tako bi izkoristili vsak prehlad, samo da bi ostali doma in uživali določene ugodnosti. Kar otrok sicer že obvlada, naj počne tudi v času bolezni sam. Kadar mora ležati in je njegovo gibanje omejeno, pa poskrbimo za prenosno mizico ali pladenj. Tako bo imel možnosti sestavljanja puzel, risanja ali zlaganja kock. Najhitrejša rešitev je lesena polička, ki jo vzamemo iz omare in na vsaki strani podložimo blazine. Večini otrok so takšne improvizacije bolj všeč kot narejene mize. Kaj še lahko počnemo skupaj? Kaj če bi poskusili z gledanjem albumov in pripovedovanjem zgodb iz našega otroštva, z izdelovanjem plakatov z otrokovimi najljubšimi junaki, s pisanjem pisem sorodnikom ali s pošiljanjem milnih mehurčkov v zrak …

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / torek, 2. julij 2013 / 10:05

Padalci obarvali nebo nad Lescami

Konec tedna je Alpski letalski center pripravil tradicionalno tekmo svetovnega pokala v skokih na cilj, v napetem finalu pa so naši padalci dokazali, da v tem športu še vedno sodijo v svetovni vrh.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 28. marec 2010 / 07:00

V nedeljo bomo prešli na poletni čas

V nedeljo ob dveh ponoči se bo začelo obdobje poletnega časa. Ure bomo takrat pomaknili za eno uro naprej, čas ob drugi uri pa se bo štel kot tretja ura. Noč bo torej eno uro krajša.

Kranj / nedelja, 28. marec 2010 / 07:00

Fundaciji Vincenca Drakslerja certifikat kakovosti

Kranj - Fundacija Vincenca Drakslerja si je kot prva nevladna organizacija na Gorenjskem prislužila certifikat kakovosti za opravljanje svojih dveh dejavnosti, in sicer preprečev...

Zanimivosti / nedelja, 28. marec 2010 / 07:00

V butarici je devet vrst lesa

Na Koroški Beli je eden redkih, ki še izdeluje butarice ali begance, 75-letni Anton Konič. V belsko cerkev bo v nedeljo večina faranov prinesla prav njegove mojstrovine.

Prosti čas / nedelja, 28. marec 2010 / 07:00

Z glasbo obogateni prazniki

Marca so bili prazniki kar na gosto posejani. Ženam, materam, gasilcem in pomladi pa je bilo pestro glasbeno dogajanje še posebej naklonjeno.

Kultura / nedelja, 28. marec 2010 / 07:00

Prijezdil legendarni Lucky Luke

Pri založbi Graffit so izšle štiri knjige legendarne stripovske serije Lucky Luke. Scenarist zgodb o najbolj "kul" kavboju divjega zahoda je veliki Rene Goscinny, tudi "oče" Asteriksa in Iznoguda.