Predlog rebalansa proračuna sta predstavila premier Borut Pahor in finančni minister Franc Križanič.

Pripravljen popravek proračuna

Vlada je sprejela predlog rebalansa državnega proračuna, po katerem bo nastal javnofinančni primanjkljaj v višini 2,9 odstotka bruto domačega proizvoda. Odložili so tudi hitrejše vračanje preplačanega DDV.

Ljubljana – Na četrtkovi redni seji slovenske vlade je bil po nekajkratnem odlaganju le sprejet predlog rebalansa državnega proračuna, ki ga je državni zbor sprejel konec leta 2007 v povsem drugačnih gospodarskih okoliščinah. Finančna kriza, ki se je pri nas začela lani poleti, vse bolj povzroča tudi krizo gospodarstva. Uvožena finančna kriza je ohromila financiranje podjetij, ki zaradi kreditnega krča tonejo v nelikvidnost, zmanjševanje naročil podjetjem iz tujine, ki 70 odstotkov BDP ustvarijo z izvozom, pa ustavlja proizvodnjo. Spremenjene ekonomske razmere so upoštevane v makroekonomskih napovedih za letošnje leto, ko naj bi gospodarska rast upadla komaj na 0,6 odstotka, izvoz naj bi v najboljšem primeru ostal na ravni lanskega, uvoz naj bi se zmanjšal, občutno naj bi se zmanjšale investicije in inflacija naj bi bila na ravni enega odstotka. Prihodki državnega proračuna naj bi se po teh ocenah zmanjšali za polovico odstotka BDP, odhodki zaradi nujnih ukrepov pa povečali za dva odstotka BDP.

Glavne značilnosti popravka državnega proračuna so v upoštevanju teh napovedi, pri čemer skuša vlada zmanjšane prihodke delno nadomestiti z višjimi trošarinami (na goriva, alkohol, tobak), pokriti mora zakonske obveznosti, ki so bile prenizko (predvolilno) načrtovane ali pa sploh ne – v višini 590 milijonov evrov; protikrizni ukrepi bodo stali 614 milijonov evrov; plačati je treba razvojne ukrepe in gospodarske spodbude, s sindikati dogovorjene omejene dvige plač in upoštevati navodila računskega sodišča. Tako bo potrebnih dodatnih sredstev, če naštejemo le najvišje vsote, za plače v državnih organih in zavodih za 142 milijonov evrov, pri socialnih prenosih za 213 milijonov evrov, za subvencioniranje delovnega časa ob skrajšanem delovnem tedniku za 230 milijonov, za dijaško prehrano 32,9 milijona evrov, za občine 42,7 milijona evrov in za vplačila v EU za 53 milijonov evrov. Proračunski odhodki bodo tako skupaj višji za 804,2 milijona evrov in bodo znašali 9,9 milijarde evrov, proračunski prihodki pa bodo znašali 8,8 milijarde evrov oziroma višji za približno štiristo milijonov evrov. Primanjkljaj bo znašal 1,133 milijona evrov ali 2,9 odstotka BDP.

Da državni pripravljavci popravka proračuna niso imeli lahkega dela, pove tudi podatek, da javnofinančni primanjkljaj, ki poleg državnega proračuna zajema še pokojninsko in zdravstveno blagajno ter proračune občin, znaša 3,4 odstotka BDP, kar je nekoliko nad triodstotnim pragom, ki ga predvideva pakt o stabilnosti in gospodarski rasti EU. V tem je tudi vzrok, da so do začetka prihodnjega leta odložili uveljavitev skrajšanega roka za vračanje preplačanega DDV (s 60 na 21 dni), ki bi državo stal 120 milijonov evrov. Državni zbor bo obravnaval predlog rebalansa na rednem zasedanju v marcu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 5. julij 2011 / 07:00

Slabo razumljivi razpisni pogoji

Zaprtje razpisa za ukrep Diverzifikacija v nekmetijske dejavnosti

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Izkušnja pri družinski hiši

Kakšne so izkušnje delovanja male komunalne čistilne naprave pri novi družinski hiši v Javorniškem Rovtu nad Jesenicami?

Zanimivosti / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Poleti dopust, ne pa volitve

V zgodovini samostojne Slovenije še nismo šli na volitve med poletnimi počitnicami. Kaj pa letos, ste za to, da so državnozborske volitve v času dopustov?

Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Borijo se za preživetje

V škofjeloški Odeji, kjer se zadnja leta ukvarjajo z izgubo, so lani pridobili nove kupce in začeli na novo zaposlovati, za finančno in tehnološko prestrukturiranje pa računajo tudi na pomoč države.

Kronika / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Bremčevi tožbo izgubili

Sodišče je zavrnilo odškodninski zahtevek družine Bremec iz Srednje vasi v Bohinju za škodo, ki jo je povzročil plaz. Sodba še ni pravnomočna.

Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Povprečna zamuda pri plačilih se zmanjšuje

Ljubljana – Bonitetna hiša I, d. o. o., iz Ljubljane, ki ima v svoji bazi več kot 24 milijonov plačil, ugotavlja, da je bila marca povprečna zamuda pri plačanih računih devetnajst dni in da se je t...