Prvi projekti Gorenjske košarice
Lokalna akcijska skupina Gorenjska košarica je predstavila prvih osem projektov razvoja podeželja.
Kranj – Na Gorenjskem delujeta dve lokalni akcijski skupini (LAS) – prva na območju škofjeloške upravne enote, druga, z imenom Gorenjska košarica, na območju upravnih enot Kranj, Tržič, Radovljica in Jesenice. Kot je v sredo na novinarski konferenci ob podpisu pogodb za prve projekte dejal Borut Sajovic, predsednik LAS Gorenjska košarica, bo LAS spodbujala razvoj turistične in dopolnilne dejavnosti na kmetijah, malih turističnih »produktov« in drugih dejavnosti, ki izboljšujejo možnosti za zaposlovanje in kakovost življenja na podeželju. V programskem obdobju 2007–2013 bo za projekte razvoja podeželja namenila od 200 do 300 tisoč evrov na leto. Na prvi razpis, ki so ga objavili lani avgusta, se je prijavilo deset projektov, od tega sta jih LAS in ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano potrdila osem. Pri vsakem projektu sodeluje poleg glavnega izvajalca še eden ali več partnerjev – občine, ustanove, društva in zasebniki. Skupna vrednost projektov je 461.562 evrov, od tega bosta Evropski kmetijski sklad za izvajanje programa Leader in kmetijsko ministrstvo zagotovila 222.761 evrov, ostali denar pa izvajalci projektov, njihovi partnerji in LAS.
Demeter, zavod za biološko dinamično gospodarjenje, bo v okviru projekta Tradicija lesa v sodobni izgradnji analiziral možno uporabo domačih vrst lesa v sodobni gradnji in tak način gradnje prikazal na terenu z gradnjo značilnega lesena objekta. Kot je ob tem dejal Franc Zavodnik iz zavoda, so les v sodobni gradnji nadomestili drugi materiali, na nizko stopnjo predelave in uporabe lesa pa kaže tudi podatek, da na Gorenjskem kar 60 odstotkov hlodovine prodajo v tujino. Razvojna zadruga Dovje bo v okviru projekta Ko smo pod Triglavom promovirala kulturno in etnološko dediščino in vzpostavila virtualno hišo, ki bo turistu predstavila običaje, peko kruha, kulinariko … Kot je ob tem slikovito dejala Cirila Kosmač Rabič iz razvojne zadruge, želijo doseči, da v krajih pod Triglavom gostom ne bi postregli s prekmursko gibanico. Kmetijsko gozdarski zavod Kranj je na razpisu uspel s projektom Študija priložnosti vzpostavitve klavnice za drobnice. Rejci drobnice z Zgornje Gorenjske so po zaprtju Jeseniških mesnin v letu 2005 ostali brez klavnice, zato morajo voziti živali v bolj oddaljene klavnice, kar pa je povezano s precejšnjimi prevoznimi stroški. Študija naj bi po besedah direktorja zavoda Mitje Kadoiča pokazala, ali bi bila ureditev takšne klavnice na Zgornjem Gorenjskem ekonomsko upravičena.
Poglejmo še ostale projekte! Ajda Gorenjska bo v okviru projekta Od eko zrna do kruha spodbudila sejanje, pridelavo in uporabo starih vrst žit, pridelanih na ekološki način. Razvojna agencija Zgornje Gorenjske – Ragor bo v okviru projekta Dodana vrednost ponudbi podeželja izvedla delavnice za uspešno in inovativno vodenje dejavnosti na kmetijah in v malih podjetjih. Občina Jesenice bo skupaj z radovljiško pripravila dokumentacijo za tematske poti Otoče–Brezje in Javorniški Rovt in promocijski material za tematske poti v Begunjah. BSC – Poslovno podporni center Kranj bo vzpostavil mrežo kakovostnih podeželskih tržnic ter mrežo informacijskih turističnih točk z enotno opremo.