Planiški center ostaja na papirju
Projekt modernega nordijskega centra v Planici je še vedno le na papirju. Do svetovnega prvenstva v poletih bo treba razširiti doskočišče letalnice in postaviti novo žičnico.
Kranj – »Na Ministrstvu za šolstvo in šport se trenutno zelo zavzeto in aktivno ukvarjamo s Planico. Potekajo dogovori in sestanki in želja ministra vsekakor je, da se bo zadeva izpeljala, kot je načrtovana, in da bodo pri tem aktivno sodelovali vsi vpleteni. V projekt usmerjamo veliko energije,« je odgovor Ministrstva za šolstvo in šport o gradnji modernega nordijskega centra v Planici, ki bi se morala začeti spomladi, a je projekt še vedno le na papirju. Dokončan ni niti še odkup vseh zemljišč.
Jeseni so vendarle očistili podrto staro Bloudkovo velikanko, a kaj ko nadaljnja dela stojijo. »Kar se tiče obnove Planice, zadeva ni prav daleč. Pomembno pa je, da je odločitev za podporo gradnje centra sprejeta na najvišji ravni. Narejeni so idejni projekti. Do svetovnega prvenstva v poletih se mora obnoviti žičnica in povečati del doskočišča na letalnici, tako da bo Planica že s tem dobila malce drugačno podobo,« je povedal Jelko Gros, velik ljubitelj Planice, tudi v vlogi vodje tekmovanja poletov za svetovni pokal, ki bodo letos od 19. do 22. marca, ter dodal svoje videnje glede podrte stare Bloudkove velikanke: »Kar je naredil Bloudek, ne moremo ohraniti, ker tega ni več. Moje stališče je, da je treba pogledati, kaj je Bloudkova gradbena dediščina, in tisto ohraniti. Aktivno bo moral pri vprašanju, v kakšni obliki naj se zgradi nova skakalnica, sodelovati tudi Zavod za varstvo kulturne dediščine. Tudi na primer v Oslu so s sodelovanjem Zavoda na koncu podrli sto let staro skakalnico, nekaj mlajšo tudi v Garmisch-Partenkirchnu.«
Na Zavodu za varstvo kulturne dediščine še niso bili vključeni v postopek za izdajo kulturnovarstvenih pogojev za posege v območju Planice. »Predpisi določajo postopke, po katerih se dediščina varuje. Zavod ima aktivno vlogo na dveh ravneh. Pripravljamo gradiva za prostorske akte in njihove spremembe (v primeru Planice je Zavod sodeloval pri pripravi strateškega planskega dokumenta in izvedbenega dokumenta) in izdajamo kulturnovarstvene pogoje in soglasja za posege, ki se izvajajo v skladu s sprejetimi prostorskimi akti. Kot že rečeno, v primeru Planice Zavod v ta postopek še ni bil vključen,« pa so pojasnili na Zavodu za varstvo kulturne dediščine.