DeSUS proti pokojninski reformi
Pred četrtkovim izrednim zasedanjem državnega zbora, na katerem so že drugič obravnavali pokojninsko reformo, je Karl Erjavec premieru Borutu Pahorju sporočil, da bo DeSUS glasoval proti sprejetju pokojninske reforme.
Ljubljana – Takšno odločitev je izvršni odbor stranke sprejel že v torek in ker ta poslance zavezuje, Erjavec Pahorju ni mogel zagotoviti, da bi se pet poslancev DeSUS-a vzdržalo glasovanja, namesto da bi glasovali proti. Pokojninski zakon je bil na četrtkovi izredni seji v parlamentu že v drugem branju, poslanci DeSUS-a pa so že ob prvi obravnavi glasovali proti. Moti jih način usklajevanja pokojnin iz pred kratkim sprejetega interventnega zakona, po katerem je vlada spočetka predlagala popolno zamrznitev pokojnin, potem pa pristala na četrtinsko usklajevanje. Minister za delo Ivan Svetlik je ponudil še izplačilo draginjskega dodatka upokojencem z najnižjimi pokojninami (izplačan naj bi bil do marca), čeprav denar za to ni zagotovljen in bi ga morali dobiti z rebalansom proračuna. Sicer pa je bilo polovično usklajevanje pokojnin dogovorjeno za leti 2010 in 2011 in ker vlada dogovor krši, sedaj DeSUS napoveduje nasprotovanje pokojninskemu zakonu.
Tudi formula usklajevanja pokojnin, predvidena s pokojninsko reformo, DeSUS-u ni pogodu. Tu je DeSUS predlagal, da se pokojnine v 80 odstotkih usklajujejo z rastjo plač, 20 odstotkov pa z rastjo življenjskih stroškov. Po vladnem predlogu je bilo to razmerje spočetka 50 : 50, sedaj je razmerje 70 : 30. Čeprav je DeSUS kot koalicijska stranka pri tako pomembni reformi, kot je pokojninski sistem, na nasprotnem bregu, pa Erjavec pravi, da ostajajo v koaliciji. Na razmišljanje o tem, da je pokojninska reforma nujna, celo preveč blaga in bo kmalu potrebna še ostrejša, pa Karl Erjavec pravi: »Vlada bi morala razmišljati tudi o drugih ukrepih, med drugim kako bi zaposlila mlade in zagotovila delovna mesta.«