Stavka proti vladi, ne proti ljudem
Približno osemdeset tisoč javnih uslužbencev je včeraj začelo najobsežnejšo stavko javnega sektorja v zgodovini Slovenije.
Kranj – Stavke 22 sindikatov javnega sektorja občani (za zdaj) ne občutijo močno. Policisti, pazniki, cariniki, gasilci, zdravniki, del zdravstva, zaposleni na upravnih enotah in občinah, veterinarji, kulturni delavci ter zaposleni na RTV Slovenija namreč stavkajo na delovnih mestih, za večino od njih pa veljajo zakonske omejitve. Pa tudi vodja pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja Janez Posedi pravi, da stavka ni naperjena proti ljudem, »ampak proti vladi in njeni politiki, proti tistim, ki v tej družbi kradejo in ki živijo na tuj račun«.
Stavkajoči so postavili šest stavkovnih zahtev, med drugim pa zahtevajo izplačilo zadnjih dveh četrtin odprave plačnih nesorazmerij po že dogovorjeni dinamiki, takojšen umik vseh predlogov, ki posegajo v ekonomsko socialni položaj javnih uslužbencev in jih vsebuje dogovor, ki je bil konec avgusta sindikatom ponujen v podpis, ter tudi takojšnja pogajanja o odpravi anomalij plačnega sistema.
Stavko so že opolnoči prvi pričeli cariniki, ki so na mejnih prehodih opravljali temeljitejšo kontrolo, predvsem pri tovornjakih, policisti pa so za blažje prekrške le opozarjali. »Na okencih za občane je delalo zmanjšano število osebja, drugi pa so v pisarnah opravljali stvari, ki jih jim drugače ne uspe postoriti. Nikogar nismo odslovili, gneče ni bilo,« je prvi stavkovni dan opisala načelnica upravne enote Kranj mag. Olga Jambrek.
V stavki ne sodelujejo zaposleni v državnem zboru, na ministrstvih, v vojski, vrtcih, na šolah in fakultetah ter v pravosodju, ki spadajo pod Konfederacijo sindikatov javnega sektorja, ki je pripravljena na dogovor z vlado.