Lenassi: Plače v Alpini so višje
Alpinini delavci trdijo, da so jim z novo sistemizacijo znižali osnovne plače, predsednik uprave pa, da so nadpovprečne.
Žiri – V prejšnji številki Gorenjskega glasa smo pisali o nezadovoljstvu zaposlenih v Alpini, ki naj bi zaradi nove sistemizacije morali podpisati nove pogodbe o zaposlitvi s tudi deset do dvajset odstotkov nižjimi osnovnimi plačami. To nam je potrdil tudi Milan Sovinc, predsednik sindikata, in dodal, da to ne velja le za proizvodnjo, kjer imajo delavci tako ali tako najnižje (zakonsko določene) plače.
Matjaž Lenassi, lastnik in predsednik uprave Alpine, takšne navedbe zavrača, enako Nives Fortunat Šircelj, direktorica za kadrovsko splošno področje, ki pravi: »Osnovne plače so bile prej in bodo tudi v bodoče višje, kot so določene v branži, ki ji pripadamo. Prav tako bodo po novem še višje, kot so določene v podjetniški pogodbi.« Nove sistemizacije delovnih mest so se lotili, ker je bila stara iz leta 1997, vmes pa so se delovni procesi in način dela zelo spremenili.
»Za prenovo delovnih procesov smo se odločili zaradi optimizacije in racionalizacije poslovanja,« trdi Matjaž Lenassi in tudi: »Pri določanju najnižjih osnovnih plač pa vodstvo zagovarja stališče, da mora imeti podjetje zaradi višanja motiviranosti zaposlenih najnižje osnovne plače višje, kot jih ima branžna pogodba.« Povprečna bruto plača v Alpini znaša 968 evrov, kar je za osem odstotkov več kot v branži (895 evrov), vendar vodilni pozabijo povedati, da jih velika večina (okoli 70 odstotkov) tega praga ne dosega. Na vprašanje o povprečni plači v proizvodnji, predsednik uprave ne odgovori.
»Masa za plače bo z novo sistemizacijo in novim pravilnikom o plačah višja kot do sedaj. Poleg osnovnega dela plače so delavci deležni tudi gibljivega dela, ki pa je odvisen od delavčeve osebne uspešnosti,« pravijo v Alpini ter tudi, da nagrajujejo delavce trimesečij in tudi koristne predloge. In prav pri t. i. gibljivem delu so zaposleni najbolj jezni – 75 odstotkov plače naj bi bilo zagotovljene, četrtino pa si bodo prisluži z 'osebno uspešnostjo'. »Ta je odvisna od nerealnih pričakovanj oziroma visoke norme ali pa dobre volje nadrejenega. Skupaj to pomeni le eno: nižje stroške za plače, četudi lahko morda vodstvo pokaže skupne višje zneske,« pravi eden od zaposlenih, ki se ne želi izpostavljati. Za prihodnji teden sindikat napoveduje sestanek, na katerem bodo skupaj ugotovili kako naprej – ali podpisati ali zavrniti nove pogodbe. O umiku proizvodnje iz Žirov, česar se bojijo zaposleni, Matjaž Lenassi pravi: »To vprašanje se pojavlja periodično in odgovor je vedno isti. V Žireh so vse podporne službe sistema in del proizvodnje, kar bo tudi ostalo.«