Svet od kamna do ključa
Nekoliko drugačna muzejska razstava Od paleolita do Titana v Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju bo k ogledu zagotovo pritegnila tudi obiskovalce, ki običajno ne zahajajo v muzeje.
V vsej svoji nenavadnosti nas iskrivo in izvirno zastavljena razstava s pomenljivim naslovom Od paleolita do Titana popelje iz kamene dobe vse do naših vrat. Gre za precej nenavadno postavitev, lahko bi rekli neke vrste antirazstavo. Razstavo sestavlja šest postaj, vsaka je posvečena posebni temi in je vzeta iz enega obdobja človeške zgodovine od kamene dobe do 20. stoletja. Začne se s kameno dobo, ko človek zavestno začne najprej izdelovati in uporabljati orodja, se nadaljuje z železno dobo, kjer so predstavljene sekire, tako tiste zelo stare, kot najnovejše iz trgovskega centra Merkur, tudi pokrovitelja te razstave, da se na tretji postaji znajdemo v antiki in času starega rima, v katerega smo umestili pisavo, grafite … Mnenje, da je srednji vek umazan, je precej stereotipno, zato nas na razstavi želijo prepričati, da se je v različnih obdobjih različno skrbelo za osebno higieno. Od srednjeveškega kopališča do wellnessa. Sledi 18. stoletje, čas Marije Terezije in razsvetljenstva. Narodi v takratni Avstriji v svoje kuhinje uvajajo nove jedi … Razstava se zaključi v 20. stoletju, ko smo ljudje manj prijetne stvari začeli skrivati pred drugimi in se zapirati za varna vrata svojega stanovanja. Ključavnice in ključi, od starih velikih ključev, do sodobnih izdelanih v Titanu. Kjer je med drugim nekaj časa delal tudi Josip Broz Tito. Ja, tudi, ko kukamo skozi ključavnico, nas veliki brat opazuje.
Idejno zasnovo razstave in besedila sta pripravila mag. arheologije Tomislav Kajfež in mag. Miran Pflaum, projekt je vodila mag. Barbara Ravnik Toman, kot kustodinja pa je pri razstavi sodelovala Monika Rogelj. Za likovno podobo so poskrbeli v oblikovalskem studiu Oreh, katerega sodelavci so ob ljudskih godcih in pevcih, ki slišijo na ime Suha špaga, pripravili tudi duhovito odprtje razstave. Na operacijski mizi priložnostne urgence bržkone kranjskega zdravstvenega doma so uspeli operirati ocvirkovico in hkrati prvim obiskovalcem razstave postreči tudi z »vinsko infuzijo«. Kot je povedal soavtor razstave Tomislav Kajfež, sta s kolegom v mladosti pridno prebirala stripe Alana Forda, ki so jima bili za inspiracijo pri idejni zasnovi razstave. »Ob pravem času na pravem mestu, smo se našli pravi ljudje,« je povedal Kajfež: »Midva z idejo, Gorenjski muzej z dodatno strokovno podporo in predmeti, ki smo jih uporabili iz muzejskih zbirk in depojev, svoje pa je seveda dodal oblikovalski studio Oreh.«