Delček ambienta razstave Od paleolita do Titana (Foto: Fototeka GM-ja)

Kaj za Vas pripravljamo letos?

Pester muzejski program za leto 2008. Lani je bilo obiskovalcev 120 tisoč.

Program za letošnje leto smo začeli pripravljati že sredi lanskega leta in skušali smo biti čim bolj aktualni, obenem pa s svojimi idejami zanimivi za čim večje število ljudi. Muzealci smo nadvse veseli, če v naše razstavne prostore privabimo tudi kakšno ciljno skupino, ki v muzeje običajno ne hodi. Še bolj veseli pa smo, če se ti obiskovalci redno vračajo. In to nam uspeva.

Mesec januar je že minil in v čast nam je bilo, da je akademski slikar Klavdij Tutta prav v naših razstavnih prostorih pripravil osrednji dogodek ob praznovanju 50-letnice oz. 30-letnice umetniškega delovanja.

Pust je bil letos že zelo kmalu, kar nam je bilo zelo po godu, saj smo v petek, 1. februarja, odprli razstavo Od paleolita do Titana, pri snovanju katere nas je vodila osnovna želja, da bi ljudje iz muzeja odhajali z nasmehom in seveda tudi z željo, da spet kdaj pridejo v to hišo dobre volje. Za vodilni motiv razstave, ki naj Gorenjsko in Gorenjce predstavi kot varčne, marljive in iznajdljive ljudi, smo si izbrali orodje. Po eni strani zato, ker je delo tisto, ki vedno omogoča napredek in obstoj, po drugi seveda zato, ker to idejo kar same ponujajo bogate zbirke. Obenem pa so avtorji v tem videli možnost, da se na razstavi izpostavi vodilni gorenjski trgovec s temi artikli. Neobičajnemu odprtju je sledil nastop skupine Suha špaga in pustni prigrizek.

Ob slovenskem kulturnemu prazniku že tradicionalno pripravimo razstavo o lanskih Prešernovih nagrajencih, konec februarja pa se nam obeta večja razstava o Avgustu Černigoju, ki jo pripravljamo skupaj z Galerijo Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost. Mesec marec bo fotografsko obarvan, saj bo v kletnih prostorih Prešernove hiše dana na ogled razstava o Kranjčanu, izumitelju fotografije na steklo Janezu Puharju. Čeprav je bil Prešernov sodobnik, vemo o njem bolj malo. Razstava bo nadgradnja knjižice, ki je bila izdana konec lanskega leta in v kateri bralec lahko prebere kratko zgodovino fotografije, o življenju in delu Janeza Puharja, z natančnim opisom njegovega postopka, dodan pa je tudi katalog Puharjevih del.

Aprila sledi likovna razstava Vlada Stjepića, ki je bil leta 2006 dobitnik Grand Prix nagrade Bienala mesta Kranja. V začetku meseca bomo tudi odprli prvo Muzejsko vitrino, ki bo posvečena skrbi za zdrave zobe, razstavili pa bomo zobne vrtalne strojčke, ki so jih uporabljali med drugo svetovno vojno.

Junija se bodo v Mestni in Prešernovi hiši predstavili fotografi petih generacij Fotografskega društva Janez Puhar, na ogled pa bodo v kleti Mestne hiše tudi arheološke najdbe iz Suhadol.

Niz razstav bo posvečen tudi Franciju Zagoričniku; cikel z naslovom Kvadrat elipse.

Vas zanima vezenje? Lani je v Gorenjskem muzeju potekal študijski krožek na temo vezenja in letos bo o tej ročni spretnosti tudi pripravljena razstava. Ravno tako v mesec oktober je datirana razstava o plakatih, ki jih imamo v zbirki novejše zgodovine. Ker je zbirka bogata in obširna, bo na razstavi le delček oz. izbrani plakati, načrtujemo pa, da bomo v kletnem prostoru Prešernove hiše predstavili tudi fašistične in komunistične propagandne plakate oz. primerjali ikonografijo obeh.

V mesecu novembru sledi tradicionalna fotografska razstava Miniature, ki jo s pomočjo razpisa pripravi in izpelje Fotografsko društvo Janez Puhar, v mesec november pa datira tudi 180-letnica rojstva očeta slovenskega naroda, Kranjčana dr. Janeza Bleiweisa, plemenitega Trsteniškega. Ker je bila o kranjskem rojaku pred leti narejena pregledna in odmevna razstava, bomo ob tej priložnosti, ravno na dan njegovega rojstva pripravili Muzejsko vitrino.

Leto bomo zaključili s predstavitvijo otroške literature, starejšega datuma izida, ilustracijami Jelke Reichman ter arhitekturo 18. stoletja.

To pa še ni vse; v načrtu so muzejski večeri, predavanja, posebni dogodki, kot so Svetovni dan muzejev, Poletna muzejska noč in Dnevi evropske kulturne dediščine. Se dogaja!

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Komenda / petek, 22. december 2006 / 06:00

Smeti v suhadolsko jamo

Komendska občina je začela izvajati aktivnosti, potrebne za ureditev regionalnega centra za obdelavo odpadkov.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 20. januar 2022 / 23:34

Pesem Ti, moja rožica praznuje

Lani je minilo deset let, odkar je priljubljeni ansambel Modrijani predstavil pesem Ti, moja rožica. Ta je takoj postala hit in še danes je njena priljubljenost izjemna.

Nasveti / četrtek, 20. januar 2022 / 23:33

Terapija z empatičnimi lutkami

Nina Mozetič, pravnica in mediatorka, svojo pozornost in skrb vse bolj usmerja k reševanju stisk starejših ljudi s poudarkom na čustvenih stiskah oseb z demenco in njihovih svojcev. Kot je povedala, s...

Zanimivosti / četrtek, 20. januar 2022 / 23:29

Vidova domišljijska avantura

Vid Legradić iz Zaloga pri Cerkljah je pisatelj, popotnik in gornik. Nedavno je izdal drugo knjižno delo, domišljijsko avanturo, roman Travid: za devetimi zvezdami. Knjiga je dobila tudi angleško razl...

Škofja Loka / četrtek, 20. januar 2022 / 23:26

Tretjina projektov je zaključena

V participativnem proračunu, imenovanem #Naša Loka, so občani občine Škofja Loka izglasovali triintrideset projektov, ki jih že uresničujejo, tretjina pa je zaključena.