Zadovoljni z nadzorom nad BSE
Evropski inšpektorji so preverjali izvajanje nadzora nad boleznijo BSE. Slovenija pričakuje zvišanje starostne meje za testiranje zdravih zaklanih živali s 30 na 48 mesecev.
Kranj – Evropska misija Urada za veterinarstvo in hrano (FVO) iz Dublina je minuli teden v Sloveniji preverjala izvajanje ukrepov na področju BSE – bovine spongiformne encefalopatije, bolezni, ki je v javnosti bolj znana pod imenom bolezen norih krav. Evropski inšpektorji so po pogovoru s predstavniki republiške veterinarske uprave in po ogledu dveh klavnic, obrata za odstranjevanje živalskih trupel, mešalnice krmil in kmetije ugotovili, da je nadzor nad BSE ustrezen, učinkovit in primerljiv z nadzorom v starih članicah Evropske unije (EU–15). Inšpektorji bodo še pred izdajo končnega poročila svoje ugotovitve predstavili na Stalnem odboru za prehransko verigo v Bruslju, Slovenija pa ob tem pričakuje, da bodo že v drugi polovici leta začela veljati pri nas enaka pravila pri nadzoru BSE kot v starih članicah Evropske unije. Kot je znano, jim je Evropska komisija lani dovolila zvišanje starostne meje za testiranje zdravih zaklanih živali s 30 na 48 mesecev.
Vlogo za dvig starostne meje je lani na Evropsko komisijo poslala tudi Slovenija, ki se je začela prilagajati evropskim zahtevam za nadzor nad boleznijo BSE že leta 1996, ko je prepovedala krmljenje prežvekovalcev s proteini. Pet let kasneje je tako kot takratne članice Evropske unije uvedla popolno prepoved krmljenja farmskih živali z živalskimi beljakovinami, obvezno odstranjevanje živalskega tkiva s specifičnim tveganjem ob klanju in monitoring na BSE.