Layerjeva hiša bo spet hiša umetnikov
Mestna občina Kranj je bila uspešna pri kandidaturi za evropska sredstva, s pomočjo nekaj več kot 900 tisoč evrov pa naj bi končno obnovili Layerjevo hišo.
Kranj – »Layerjeva hiša je ena od zgradb v Kranju, zaradi katere sem bil zelo žalosten, saj so se ustavila že začeta dela pri obnovi. Zdaj bomo končno s prenovo lahko nadaljevali, saj smo dobili sredstva na razpisu. Nekaj več kot 900 tisoč evrov denarja je namreč znaten delež za obnovo, za katero potrebujemo okoli 1,3 milijona evrov. Manjkajoči denar bomo morali prerazporediti znotraj proračuna,« je povedal kranjski župan Damijan Perne in dodal, da mora biti prenova končana do konca oktobra, zato bo treba takoj začeti iskati izvajalce del in z obnovo čim prej tudi začeti.
Denar, natančno 937.192,10 evra, ki ga je Mestna občina Kranj s strani Ministrstva za kulturo pred kratkim dobila na javnem razpisu za sofinanciranje javne kulturne infrastrukture v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj za projekt Layerjeva hiša – hiša umetnikov, je namreč spodbudil odgovorne (lastnica objekta je občina), da se vendarle nadaljuje obnova nekoč čudovitega objekta z lepim razgledom, katerega prenova se je pred leti že začela ter se financirala tako z občinskim denarjem kot državnimi sredstvi. Prenova je nato zastala, kot je povedal vodja oddelka za družbene dejavnosti Uroš Korenčan, pa je bila na srečo takrat prenovljena tudi streha, tako da objekt ni propadal. Opravljena so bila tudi arheološka izkopavanja, zato naj bi predvidena dela sedaj lahko stekla nemoteno.
Po obnovi bo Layerjeva hiša povezovala različne kulturne dejavnosti, saj naj bi v njej dobila svoje mesto stalna muzejska zbirka kranjskih umetnikov, katere skrbnik je Gorenjski muzej, v njej naj bi potekale umetniške in kreativne delavnice, ateljeji za gostujoče umetnike, prav tako pa je v hiši prostora za tri rezidenčna stanovanja gostujočih umetnikov oziroma umetniški rezidenčni center. Na vrtu naj bi postavili manjšo Forma Vivo s kipi gostujočih kiparjev, prav tako pa naj bi uredili manjšo muzejsko trgovino z umetniškimi izdelki in muzejsko kavarno.
Za življenje v obnovljeni Layerjevi hiši naj bi skrbeli člani Likovnega društva Kranj, ki se zlasti veselijo nove priložnosti za mednarodno sodelovanje. »Kranj potrebuje rezidenčni atelje oziroma sobo, kjer bo naše društvo in društvo slovenskih likovnih umetnikov lahko sodelovalo z umetniki iz tujine. Gre predvsem za izmenjavo in mislim, da se s tem tudi nam odpira možnost sodelovanja v drugih državah in možnost razstavljanja v tujini,« je o načrtih bližnje prenove povedal predsednik Likovnega društva Kranj Nejč Slapar, prostore, ki še čakajo obnovo, pa sta si minuli ponedeljek z zanimanjem ogledala tudi Vasja Doberlet iz Fotografskega društva Janeza Puharja Kranj in akademski slikar Klavdij Tutta, ki sta prepričana, da bo obnovljena stavba velika spodbuda tako za gorenjske fotografe kot slikarje ter priložnost za izmenjavo z umetniki iz vsega sveta. Kot je na priložnostni tiskovni konferenci v prostorih Layerjeve hiše povedala direktorica Gorenjskega muzeja mag. Barbara Ravnik Toman, pa se pri njih že pripravljajo tako na stalne postavitve kot delavnice.