Helikopterska pomoč deluje
Na letališču Brnik od 1. decembra vsakodnevno deluje helikopterska nujna medicinska pomoč. Koncesijo ima AMZS, izvajata pa jo Flycom in Osnovno zdravstvo Gorenjske.
Zgornji Brnik – Po več kot triletnem poskusnem obdobju je služba helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP) Slovenije 1. decembra vendarle začela redno delovati. Po vladni uredbi je koncesijo za reševanja ponesrečenih na cestah in sekundarne prevoze bolnikov prejela AMZS, izvajalca pa sta podjetje Flycom in Osnovno zdravstvo Gorenjske. »Doslej smo izvajali le helikopterske prevoze bolnikov med bolnišnicami, s 1. decembrom pa smo končno zagotovili tudi redne prehospitalne prevoze. S tem smo ponesrečencem in nenadno obolelim zagotovili najhitrejši odziv nujne medicinske pomoči,« je na včerajšnji predstavitvi na brniškem letališču dejal minister za zdravje Andrej Bručan.
Država je zagotovila 400 tisoč evrov zagonskih sredstev, letno pa je za izvajanje programa helikopterske nujne medicinske pomoči zagotovljenih po 1,1 milijona evrov. Kot je pojasnil minister, bo ura leta stala 900 evrov, kar je približno dvajset odstotkov ceneje kot v sosednjih državah.
Glavni namen HNMP je oskrba poškodovanih in obolelih ter njihov prevoz v bolnišnico z medicinsko opremljenim helikopterjem. Ekipe HNMP bodo poleti dežurale vsak dan med 7. in 19. uro, v zimskem obdobju pa do 17. ure oziroma v svetlem delu dneva. Aktivira jih lahko zdravnik NMP ali lečeči zdravnik. »Po prejemu klica štiričlanska ekipa, ki jo sestavljajo zdravnik, zdravstveni tehnik, letalec reševalec in pilot vzleti v približno petih minutah. Kako dolgo potem letijo do kraja nesreče, je odvisno od njegove oddaljenosti,« je pojasnil Uroš Lampič, vodja HNMP Slovenije, v kateri je trenutno 19 zdravnikov in 17 zdravstvenih tehnikov. Trenutno je na Brniku edina baza HNMP, v prihodnjih letih pa želijo vzpostaviti dodatno bazo v Mariboru. Helikopterska reševanja v gorah še vedno ostajajo v domeni gorskih reševalcev, smo še izvedeli.