Slovenka leta je Neža Maurer
Tokratna prireditev ob podelitvi naslova Slovenka leta ni zadostila samo nečimrnosti slovenskega okusa, temveč je potešila tudi lakoto intelektualcev, se dotaknila aktualnih tem, na prefinjen način združila humor in politiko, na koncu postregla z bogatim hladnim in toplim bifejem, okronala pa zvezdo stalnico slovenske poezije Nežo Maurer.
Slavnostna razglasitev letošnje Slovenke leta je potekala v SNG Drami Ljubljana. Izvrstno sta se z veznimi skeči znašla v ravno prav začinjeni humorni vlogi dveh Joškov - vodovodar iz opere in električar iz drame, Boris Kobal in Jaša Jamnik. Slavnostni govornik je bil Andrej Rozman Roza, ki je po mnenju večine 'govor' odigral, za izvrstno glasbeno spremljavo so poskrbeli Terrafolk, produkcija s simboličnim godalnim orkestrom, kar pa sta med drugim Vlado Kreslin in Vesna Zornik (Katalena) s svojim nastopom le še dopolnila.
Koncept prireditve sta zasnovala Vita Mavrič in Andrej Stražišar, ki je prevzel tudi režijo, scenarij pa je bil delo Marka Vezoviška. Rdeča nit prireditve je bilo priganjanje voditeljice Anje Rupel s strani obeh Joškov, naj s prireditvijo čim prej konča, ker se v operi dela zaključujejo in na vrsto za prenavljanje prihaja drama. Plesalci v koreografiji Azre Selimanovič in Željka Božiča so stvar le še popestrili.
Izbor Slovenke leta je star enako kot izbor za Slovenca – 21 let, le da se pri Slovenkah imena ne podvajajo. Vsako leto izberejo drugo. Res pa je, da so letos okronali mamo (pesnico, pisateljico, novinarko, urednico in pedagoginjo, 78-letno Nežo Maurer) znane klovnese Eve Škofič Maurer, ki je bila med nominiranimi za Slovenko leta 2004. Lani si je laskavi naziv Slovenke leta prislužila pediatrinja dr. Lilijana Kornhauser Cerar, letos pa so bile poleg Neže Maurer nominirane še kiparka, slikarka in socialna delavka Ana Cajnko, strokovnjakinja za prenovo starih stavb prof. dr. Živa Deu, pevka in pedagoginja Damjana Golavšek, zlato dekle slovenskega plavanja Sara Isakovič, direktorica Narodne galerije v Ljubljani dr. Barbara Jaki, med drugim tudi klimatologinja prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj, novinarka in doktorica literarnega novinarstva dr. Sonja Merljak Zdovc, vsestranska Desa Muck, izredna športnica (namizni tenis) in paraolimpijka Mateja Pintar, zdravnica, sestra usmiljenka in misijonarka dr. Miriam Praprotnik, redna profesorica in raziskovalka na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani prof. dr. Renata Salecl, magistrica antropologije spolov, ena prvih aktivistk na področju lezbičnega gibanja pri nas mag. Suzana Tratnik in prva ženska na čelu prve slovenske veleblagovnice Nama Bernarda Trebušak.