Mendoški oktet, manjkal je pevec, ki je moral v nedeljo zvečer v službo.

Pevski zbor vodi Argentinec Diego

Z Lubnikom med argentinskimi Slovenci (11)

Zanimivo je, da zbor že nekaj let vodi Argentinec Diego Bosket, muzikolog, ki ima zelo rad slovenske pesmi, zbor pa pod njegovim vodstvom prepeva tudi indijanske pesmi.

Najpogostejši slovenski priimki v Mendozi so Bajuk, Bajda, Nemanič, Grintl, Šmon. Najprej sem seveda vprašala po Bajukovih, saj je po zaslugi bivšega finančnega ministra Andreja Bajuka priimek znan tudi v Sloveniji. Te dni jih ni doma, odšli so v Bariloče, kjer imajo družinsko slavje, morda jih srečate tam. Žal so se naše poti križale. Vendar so nam mendoški Slovenci nekaj le povedali o Bajukovih, predvsem o Marku Bajuku. Od njegove smrti je minilo že skoraj petdeset let, vendar ga niso pozabili.

Bajukovi izhajajo iz Bele krajine, pokojni Marko Bajuk je bil profesor, pevovodja, skladatelj, zanimivo je, da je svojo profesorsko pot po prvi svetovni vojni začel na kranjski gimnaziji, nadaljeval v Ljubljani, po drugi svetovni vojni se je kot gimnazijski ravnatelj umaknil na Koroško. Tam so ostali nekaj let, dokler Bajukovi tako kot mnoge druge slovenske družine z majhnimi otroki niso odpluli proti Argentini, kjer so se odločili za Mendozo. Strogi gimnazijski ravnatelj je že po nekaj dneh v begunstvu ustanovil gimnazijo, potem ko je ugotovil, da se ne bodo vrnili domov, tako kot so mislili, ko so se iz Ljubljane odpravljali le z najnujnejšim. Angleži so mu dodelili eno od barak in začel je pouk, dijaki niso izgubili niti enega meseca. Zavedal se je, kako pomembno je za mlade ljudi izobraževanje in v nemogočih razmerah ustanovil šolo, ki je bila kasneje priznana kot gimnazija, enakovredna drugim rednim gimnazijam tistega časa. Marko Bajuk se je tako v zgodovino zapisal kot ravnatelj prve slovenske gimnazije po svetu, ustanovljene v begunstvu.

Po prihodu v Mendozo je Marko Bajuk pri petinšestdesetih delal pri zidarjih, tako kot mnogi drugi, nekako je bilo pač treba preživeti. Nekdanji ravnatelj ljubljanske klasične gimnazije je mešal malto, polagal opeko na opeko tja do svojih osemdesetih let. Umrl je leta 1961, star 79 let, pokopan je v Mendozi. Fizično je delal v visoki starosti, nikoli ni imel pokojnine, saj je iz Ljubljane odšel pri dvainšestdesetih, torej tik pred upokojitvijo. Kot skladatelj in pevovodja je v Mendozi ustanovil pevski zbor, najprej so peli pri nedeljskih mašah, ko so zgradili Slovenski dom, so nastopali tudi na koncertih. Vrhunec slovenskega petja je dosegel leta 1960, ko je v Boenos Airesu ob 150-letnici argentinske neodvisnosti dirigiral združenim slovenskim pevskim zborom, nastopilo je dvesto slovenskih pevcev.

V Mendozi je slovensko petje še vedno priljubljeno, mendoški pevski zbor je lani gostoval v Sloveniji in nastopil tudi v Škofji Loki. Zanimivo je, da zbor že nekaj let vodi Argentinec Diego Bosket, muzikolog, ki ima zelo rad slovenske pesmi, zbor pa pod njegovim vodstvom prepeva tudi indijanske pesmi. Tudi v slovenski skupnosti, ki tako vztrajno ohranja slovenski jezik in navade, se mladi ne ženijo več le med seboj, izbira je premajhna. Saj smo že vsi v žlahti, so mi v šali dejali.

Na večernem koncertu pevskega zbora Lubnik se je predstavil tudi mendoški oktet, manjkal je en pevec, ki je kot tožilec moral v nedeljo zvečer v službo, ker je policija zasegla večjo količino mamil. Tudi Slovenci torej že dolgo niso več samo fizični delavci, mnogi so uspeli.

Poslovno najbolj uspešna slovenska družina v vinorodni Mendozi je Bajdova. V zadnjih šestdesetih letih so izdelali večino sodov za mendoške vinske kleti. Svoje znanje so prinesli iz Slovenije, natančneje iz Čirč pri Kranju. O tem prihodnjič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 3. julij 2022 / 09:32

Romuna nedovoljeno zbirala prispevke

Lesce, Kranj – Radovljiški in kranjski policisti so v sredo obravnavali prijavi suma nedovoljenega zbiranja prispevkov. V Lescah je zbiranje potekalo pred trgovskim centrom okoli 12. ure, v Kranju...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 8. oktober 2007 / 07:00

To društvo bo živelo še sto let!

S temi besedami je predsednik Turističnega društva Dovje-Mojstrana France Voga pospremil prvih sto let društva.

Kamnik / ponedeljek, 8. oktober 2007 / 07:00

Asfaltirana cesta Motnik-Vrhe-Srobotno

Motnik - Novih osemsto metrov asfalta so se pred dnevi razveselili krajani vasi nad Motnikom, saj je Občina Kamnik uredila nov odsek krožne ceste Motnik–Vrhe–Srobotno, ki jo je v...

Zanimivosti / ponedeljek, 8. oktober 2007 / 07:00

Šest desetletij predstav

Kulturno umetniško društvo Boštjan Jezeršek s Sovodnja je s predstavo Brez razloga proslavilo 60 let delovanja.

Zanimivosti / ponedeljek, 8. oktober 2007 / 07:00

Našel veliko borovo gljivo

Godešič - V Dobravah na Godešiču je zrasla več kot deset kilogramov težka borova gljiva, s katero se je pred fotografski objektiv nasmejan postavil Brane Kalan iz Frankove...

Vodice / ponedeljek, 8. oktober 2007 / 07:00

Nova cesta velikih razsežnosti

V občini Vodice so zaključili enega največjih projektov doslej.