Sedmica: Šklepetanje z zobmi

Na začetku tedna se je evropski komisar za energijo Andris Piebalgs pred svetovno javnostjo šopiril, češ da bo s prstom pokazal na tistega, ki si je državam članicam Evropske zveze v teh mrzlih zimskih tednih drznil vsiliti energetsko krizo, če plinski oligarhi z vzhoda pipe, prek katere se omrežje polni, nemudoma ne obrnejo nazaj v pravo smer. Plinsko ožilje je še vedno brez energije, gospod Piebalgs pa je (vsaj za moj okus) izpadel kot pravi lolek, ko je prek svojega tiskovnega predstavnika sporočil, da javnega pranja umazanega perila ne bo, ker na evropskem komisariatu za energetiko menda »ne bodo delali preuranjenih zaključkov«.

Medtem ko dobršen odstotek Evropejcev šklepeta z zobmi, se trgovci s plinom iz nekdanje Sovjetske zveze medsebojno (verbalno) obdelujejo in ponižujejo. Recimo: namestnik direktorja ruskega plinskega oligarha Gazproma Aleksander Medvedjev je ukrajinski strani očital, da se »vede kot norec z britvijo v roki«. Ukrajinski predsednik Viktor Juščenko nekdanjim bratom po revoluciji nikakor ni ostal dolžan in je rusko početje primerjal kar z nacističnim obleganjem Leningrada med drugo svetovno vojno.

Za tiste, ki zmrzujejo, je čisto vseeno, kdo laže oziroma kdo je pri vsej zadevi nedolžen; se razume, če je sploh kdo nedolžen. Po drugi strani pa je res, da človek ne more obljubljati nečesa, česar izpolnitev ni v njegovi moči. Še najmanj javno ne. V mislih imam tega istega Aleksandra Medvedjeva, ki Ukrajince vzvišeno zmerja z norci z britvijo v roki in Američanom (pogojno rečeno) podtika vlečenje prikritih potez iz ozadja, na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu pa je navzočim sveto obljubil, da dobave ruskega plina v Evropo več ne bodo motene. Po drugi strani je res tudi to, da dogovor o strateškem partnerstvu med Ukrajino in ZDA predvideva sodelovanje pri plinu, Ukrajina pa plina sploh ne pridobiva. In še to drži, da je lastništvo naftnih in plinskih zalog na območju Kaspijskega jezera še vedno nerazčiščeno. Povedano drugače, krog vpletenih v aktualno plinsko krizo je precej širši, kot se na prvi pogled zdi.

Ne glede na to, kdo vse ima prste vmes in kaj vse je predmet spora, gre v plinski vojni vendar predvsem za merjenje moči med EZ in Rusijo. Ali, konkretneje, za konflikt interesov, ki dominirajo v projektih Nabucco in Južni tok.

Plinovod Nabucco je projekt Evropske zveze, ki naj bi se napajal iz kaspijskega bazena oziroma v Azerbajdžanu, povezoval pa naj bi Avstrijo, Madžarsko, Romunijo, Bolgarijo in Turčijo. Cilj projekta je osamosvojitev EZ izpod ruske energetske nadoblasti. Njemu neposredna konkurenca je plinovod Južni tok, ki ga načrtuje Rusija. Ta naj bi v dveh krakih povezoval Bolgarijo, Srbijo, Madžarsko, Slovenijo, Avstrijo, Italijo in Grčijo, ožilje plinovoda pa naj bi bilo speljano mimo Ukrajine.

Kakorkoli bo vladni predsednik Borut Pahor v skorajšnjem pogovoru s prvim možem Gazproma Aleksejem Millerjem manevriral in na mednarodnem plinskem parketu plesal nasploh, je za Slovenijo pomembno dvoje: prvič, nemotena preskrba s plinom, in drugič, čim manjša odvisnost od posameznih plinskih oligarhov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Odgovor: Pomožni ključavničar

V petek, dne 30. aprila 2010, je Marjeta Smolnikar v svojem prispevku pod naslovom Pomožni ključavničar na koncu zapisala, da imajo sedemdeset let po drugi svetovni vojni v Sloveniji vse niti v rokah...

Objavljeno na isti dan


Kranj / torek, 25. junij 2019 / 22:25

Petriču spominsko obeležje

Člani Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kranj bodo ob dvajsetletnici združenja na Brniku postavili spomenik Petru Petriču, slovesnost pa bo ta petek.

Razvedrilo / torek, 25. junij 2019 / 22:22

Poletna srečanja

Tretja izvedba Poletnih glasbenih srečanj v Šenčurju, ki jih pripravlja tamkajšnje aktivno društvo upokojencev, bo v Muzej Občine Šenčur ponovno pripeljala kakovostne glasbene sestave. Kulturno-dru...

Kronika / torek, 25. junij 2019 / 22:21

Prešerna že tretjič obarvali rožnato

Kip dr. Franceta Prešerna v Prešernovem gaju v Kranju so neznani vandali že tretjič v zadnjih treh letih pobarvali v rožnato.

Šport / torek, 25. junij 2019 / 22:20

Matjaž Kopitar bo znova selektor hokejistov

Na skupščini Hokejske zveze Slovenije je predsednik Matjaž Rakovec sporočil, da bo reprezentanco znova vodil Matjaž Kopitar.

Šenčur / torek, 25. junij 2019 / 22:20

Na cesto Britof–Hotemaže bodo še čakali

Po zavrnitvi gradbenega dovoljenja se postopek začenja znova.