Diabetes: Zdravnik odgovarja na vprašanja bralcev

Na vprašanja, ki ste jih na elektronski naslov hisazdravja@g-glas.si poslali naši bralci, je odgovorila dr. Karmen Janša, specialistka diabetologinja.

Mama je stara 62 let in so ji ugotovili sladkorno bolezen. Ima dieto in jemlje metformin. Ali je njena dieta primerna tudi za ostale člane družine? Diete se noče držati, ker pravi, da bo jedla tako kot mi.
»
Danes pravzaprav ne govorimo več o sladkorni dieti, temveč o zdravi prehrani, ki je priporočena za vse družinske člane. Kar seveda pomeni, da morajo ostali člani jesti zdravo prehrano in ne mati s sladkorno boleznijo nezdravo. Pravilna prehrana in telesna dejavnost pri sladkornem bolniku največ pripomoreta k urejanju krvnega sladkorja.«

Na preventivnem pregledu v službi so mi ugotovili povišan sladkor. Na tešče so mi ga izmerili 5,8 in 5,6. Star sem 38 let. Imam normalno težo in nekoliko povišan pritisk. Imam ga 145/85, doma izmerjenega pa 140/83. Ali je to že znak za sladkorno bolezen?
»
Kriterij za diagnozo sladkorne bolezni je krvni sladkor na tešče enak ali višji od 7,0 mmol/l ali kadarkoli (ko človek ni tešč) večji od 11,0 mmol/l. Obstajata še dve stanji, ki jih imenujemo prediabetes, in sicer mejna bazalna glikemija, ko je krvni sladkor (KS) na tešče med 6,0 in 7,0 mmol/l ter motena toleranca za glukozo, ko pri prej omenjenih vrednostih (KS na tešče med 6,0 in 7,0) napravimo obremenitveno testiranje, tako imenovani 2 urni 75 g OGTT, ko lahko stanje še natančneje opredelimo. V vašem primeru kriteriji za sladkorno bolezen niso izpolnjeni, prav tako tudi ne za prediabetes. Svetujem pa, da še naprej skrbite za zdravo prehrano in telesno dejavnost, vzdržujete telesno težo, kajti s tem boste pozitivno vplivali na svoje zdravje in preprečevali kronične bolezni, kamor spadata tudi sladkorna bolezen in povišan krvni tlak. Mejna vrednost krvnega tlaka je 140/90.«

Moj mož je star 46 let in mu je pred nekaj leti nenadoma odpovedala trebušna slinavka. Na intenzivni negi na infekcijski klinike je bil nekaj dni, potem še nekaj tednov v bolnici. Prvi teden sploh niso vedeli, kaj mu je. Vsi testi so bili v redu. Potem je hitro prišla huda sladkorna. Zdaj (tri leta je od tega, ko je zbolel) si daje inzulin petkrat na dan, vendar precej krši dieto. Kaj ga čaka? Tašča me opozarja, da bo ob takem nadaljevanju v nekaj letih mrtev. Kakšna je napoved bolezni v takih primerih?
»
Bolj, ko je sladkorna bolezen neurejena, večja in hitrejša je možnost pojava kasnih zapletov sladkorne bolezni, ki jih delimo na mikrovaskularne (tipične za sladkorno bolezen) in makrovaskularne, ki so pri sladkornem bolniku 3 do 4 krat pogostejše. Mikrovaskularni zapleti se pojavijo na očeh (diabetična retinopatija, ki je najpogostejši vzrok za slepoto pri odraslih), na ledvicah (diabetična efropatija, ki je najpogostejši vzrok za končno ledvično odpoved) in na živčevju (diabetična nevropatija, ki je najpogostejši vzrok za netravmatske amputacije pri odraslih). Makrovaskularni zapleti se pojavijo na ožilju srca (pogostejši srčni infarkti in angina pektoris), na ožilju centralnega živčnega sistema (možganska kap) in na ožilju nog (bolečine zaradi slabe prekrvavitve, gangrena). Zgodaj se pojavi tudi impotenca.«

Diabetes sta imela moj oče in tudi njegova sestra. Sama težav s sladkorjem še nimam, me pa zelo skrbi za sina, ki je star 14 let. Pri 175 centimetrih višine tehta 75 kg. Šport ga ne zanima, je tudi izbirčen pri hrani. Zelo rad ima mleko in vse mlečne stvari, pa tudi močnate, na žlico. Zelenjava bolj ne kot ja. Že od malega je tak. Ali je moja skrb upravičena in kaj lahko naredim?
»
Nezdrav način življenja z nezdravo prehrano in nezadostno telesno dejavnostjo vodi v debelost, ki je eden od rizičnih dejavnikov za nastanek ne samo sladkorne bolezni, temveč tudi drugih kroničnih bolezni. Vaš sin ima še primerno telesno težo. Prav je, da ga spodbujate k telesni dejavnosti, predvsem tako, da mu dajete zgled s svojim načinom življenja. Zavedati pa se morate, da je sedaj v najbolj uporniških, najstniških letih in vaše skrbi za sladkorno bolezen ne bo razumel. Če pa bo v vas videl vzor, bo v kasnejših letih gotovo stopil na pravo pot.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 23. december 2013 / 13:42

Denar tudi za prizidek doma upokojencev

Kranj – Kranjski mestni svetniki so na sredini seji brez razprave potrdili odlok o proračunu. Ta je za prihodnje leto rekordno visok, saj predvideva skoraj za osemdeset milijonov evrov stroškov, od...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Višja šola tudi v Kamniku

Po večletnih prizadevanjih se bo v Srednješolskem centru Rudolfa Maistra v naslednjem šolskem letu mogoče izobraževati tudi v višješolskih programih za poslovne sekretarje in komercialiste.

Tržič / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Otepajo se z dolgovi

"Iščemo rešitve, kako sanirati dolgove. Revizija poslovanja bo, če bo potrebna," je dejal tržiški župan Borut Sajovic.

Bohinj / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Poezija za občinski kulturni praznik

Bohinjska Bistrica – Včeraj je bil v občini Bohinj občinski kulturni praznik, ki je posvečen leta 1838 na Brodu v Bohinju rojenemu slovenskemu pisatelju in satiriku dr. Janezu Mencingerju, k...

Kranj / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Obnova kapelice Pri žegnanem studencu

Kranj - »Cenim tisto, kar so naši predniki naredili z lastnimi rokami, in sem za ohranjanje kulturne dediščine. Zato sem se odločil za pobudo za restavriranje kapelice Pri žegnanem...

Šenčur / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Proračun pod streho

V občini Šenčur za letošnje leto načrtujejo 6,9 milijona evrov odhodkov. Za investicije bo 39 odstotkov proračunskih sredstev.