Računalnik in jaz: Europeana
Digitalna knjižnica Europeana je spletni portal, na katerem so hitro in enostavno dostopne evropske knjige, glasba, fotografije in filmi.
Za zdaj je le okoli odstotek arhivskega gradiva, ki ga hranijo evropske knjižnice, na voljo v digitalni obliki, saj je v njih kar 2,5 milijarde knjig. Europeana.eu je spletni portal, je vir idej in navdiha, ki vas popelje do zgodovine, kulturne dediščine in arhivov. Povezuje vas z več kot 2 milijonoma digitalnih objektov. Vsebuje podobe, v obliki slik, risb, zemljevidov, fotografij ter slik muzejskih objektov, dostopate do besedil v obliki knjig, časopisov, pisem, dnevnikov in arhivskih dokumentov, poslušate lahko zvoke v obliki glasbe ter govorjene besede iz fonografskih zapisov, kaset, diskov in radijskih oddaj ter gledate video posnetke v obliki filmov, dokumentarcev in TV oddaj. Med njimi najdete tako svetovno znane, kot tudi skrite zaklade evropskih muzejev in galerij, arhivov, knjižnic in avdio-video zbirk.
Med večjimi organizacijami in kulturnimi hrami, ki so prispevale gradivo v ta digitalni arhiv časa, lahko najdete amsterdamski Rijksmuseum, londonska British Library in pariški Louvre. Slovenija je svoja gradiva zajemala iz Narodne in univerzitetne knjižnice ter Inštituta za matematiko, fiziko in mehaniko. Vsebine so tako dostopne vsem, kadarkoli in od kjerkoli.
Na spletni strani www.europeana.eu je dostop do muzej, knjižnic, kulturnih in znanstvenih ustanov mogoč v 25 jezikih, tudi v slovenščini. Trenutno je aktualna prototipna verzija strani, v celotnem obsegu vsebine pa bo dostopna leta 2010, vsebovala pa bo povezave na več kot 10 milijonov digitalnih objektov.
Pobuda za Europeano je prišla v pismu, ki so ga voditelji šestih držav poslali predsedstvu Evropskega sveta in Evropski komisiji. V njem so predlagali ustanovitev virtualne Evropske knjižnice, ki bi omogočala prost in neomejen dostop do evropskih kulturnih in znanstvenih zakladov. 30. septembra 2005 je Evropska komisija objavila strategijo i2010, v kateri je digitalne knjižnice opredelila kot enega izmed strateških ciljev evropske pobude za informacijsko družbo, zlasti v smislu spodbujanja rasti in števila delovnih mest na področju informacijske družbe in medijev. Od takrat do danes je minilo le malo časa, pred nami pa je že prvi del prehojene poti na poti k digitalizaciji kulturne in znanstvene dediščine.
Europeana omogoča enostavnejši dostop in uporabo evropskih informacijskih virov v spletnem okolju. Temelji na bogati evropski dediščini ter združuje večkulturna in večjezična območja na eni strani, s tehnološkimi novostmi in novimi poslovnimi modeli na drugi strani. Europeana je tematsko omrežje, ki je bilo sprva znano pod imenom Evropska mreža digitalnih knjižnic – EDLnet. Celoten projekt vodi skupina s sedežem v Nizozemski nacionalni knjižnici Koninklijke Bibliotheek.
Izvedba temelji na projektnem vodenju in tehničnemu znanju The European Library, storitve Konference evropskih nacionalnih knjižnic. Izvajanje projekta nadzoruje Fundacija EDL, ki združuje najpomembnejše evropske organizacije s področja kulturne dediščine. Statut Fundacije zavezuje članice, da omogočajo dostop do evropske kulturne in znanstvene dediščine preko združevalnega portala, sodelujejo pri ohranjanju in vzdrževanju skupnega portala, spodbujajo iniciative za združevanje že obstoječih digitalnih vsebin ter da podpirajo digitalizacijo evropske kulturne in znanstvene dediščine.
Digitalni svet je brezmejen in brezčasen, zato je sedaj preko Europeane odprta pot do dediščine in znanja vse Evrope. V prvih dneh je spletno stran obiskalo ogromno ljudi, zato je bila večkrat nedostopna. Po dobrem mesecu dni delovanja pa je Europeana dosegljiva in dostopna tudi za vas. Vstopite v digitalni svet zgodovine tudi vi.