Slovo od vrtnih del
Rast v naravi se ustavlja in tudi trajnice se pospešeno pripravljajo na zimski počitek.
Mnogim listopadnim je že porumenelo listje, nekaterim tudi že popolnoma odpadlo. Če bomo odmrlo listje odstranili sedaj, bo nasad trajnic deloval urejen vso zimo do pomladi, ko se bodo rastline na novo začele prebujati. V tem času, tik pred zimo, je najbolj primerno, da dobimo uležan hlevski gnoj ali kompost in ga potrosimo po celi površini gredic: tako tam, kjer so posajene trajnice, čebulnice, enoletnice, vrtnice, potrosimo ga tudi okrog grmovnic, okrog drevja, jagodičevja in preden prelopatimo še zelenjavni vrt. Če gredice niso preveč preraščene s koreninami trajnic, ki že dolgo niso bile presajene, gnoj še malo vkopljemo v zemljo. Če to ni mogoče, bo gnoj varoval pred izsušitvijo zemlje. Dobro je tudi, da bolj občutljive rastline zaščitimo še z listjem, ki služi kot zastirka pred mrazom. Med blazinastimi trajnicami, sploh če so zimzelene, pa zastirka ni potrebna. Pognojimo jih zgodaj spomladi, preden odženejo, s tekočim gnojilom, ki ga stopimo v vodi. To velja tudi za mahove in trave, ki so lepe kot blazinice in bi gnoj pokvaril njihov videz. Če bo še naprej suha jesen, preden zemlja pomrzne, trajnice in grmovnice še enkrat zalijemo, da korenine ostanejo vlažne. Tudi pozimi lahko rastline trpijo sušo, to se pozna spomladi, ko slabše odženejo. Sploh če je pozimi veliko vetra, lahko zemljo zelo izsuši.
Tudi kaktusi so odšli na zimski počitek. V tem obdobju naj ne bi rasli in ne cveteli. Zato jih tudi ne zalivamo več. Pomembno je, da jih hranimo v suhem in svetlem, hladnem prostoru. Izjema je le božični kaktus in nekatere sočnice, ki jih radi uvrščamo med kaktuse. V notranje prostore preselimo tudi druge lončnice, ki so bolj sredozemske vrste: oleandre, agapante, rožmarin ..., ki naj prezimijo v svetlih in hladnih prostorih, kjer ne smejo pomrzniti, če bo pretoplo, pa jih lahko napadejo škodljivci in začeli bodo odganjati, mladi poganjki pa bodo spomladi pozebli. Zalivamo zmerno, le toliko, da se zemlja ne izsuši.
Če imate gredo rododendronov, okrog stebel in korenin nasujte šoto ali iglavce. Tako jih zavarujete pred mrazom in izsušitvijo. Če opazite pozimi, da imajo zvite liste, pomeni, da trpijo sušo in jih je ob toplejših dneh potrebno zaliti.