Vzdržljivi in pisani materiali
Otroška soba naj bo vzdržljiva in lepa na pogled. Če je le mogoče, naj si otrok sobo izbere sam.
Vse prevečkrat je otroška soba majhna, ki otrokom ne nudi zasebnosti. Te bodo iz leta v leto potrebovali več in več, velikost sobe pa ponavadi ostaja enaka. Morda bodo celo kosi pohištva ostali enaki skozi dolgo dobo odraščanja. Načrtovanje otroške sobe je zelo podobno načrtovanju drugih prostorov z dvema bistvenima razlikama: upoštevati je treba stalno spreminjanje in rast otroka, zato jo bo potrebno vsakih nekaj let preurediti. Najprej mora zadoščati dojenčku, nato malčku, pa osnovnošolcu, končno pa tudi najstniku in morda še odrasli osebi.
Otroška soba vso življenjsko dobo doživlja obremenitve. Tolčenje po pohištvu, polivanje vode, razmetavanje hrane, risanje po stenah in podobno so lahko stalnica v vsakem domu, kjer poznajo otroško igro. Materiali morajo biti zato vzdržljivi, vse stvari, s katerimi bi se lahko otroci poškodovali ali pa stvari, ki bi bile poškodovane nevarne, ustrezno zaščitene. Ostri robovi pohištva so lahko nevarni za otroka, ravno tako električna napeljava.
V drugi fazi posvetimo pozornost dekoraciji. Otroku moramo napraviti sobo zanimivo in takšno, da se bo v njej dobro počutil. Za stene so najboljša izbira tapete z otroškimi motivi. Otrok bo v svoji sobi počel veliko stvari: se igral, spal, jedel, risal, ustvarjal, se učil in zabaval. Z ustreznim načrtovanjem različnih delov sobe in ustvarjanjem posameznih kotičkov bomo sobo spremenili v prostor, kjer bo preživel veliko kvalitetno izkoriščenega časa. Pri tem pa se bo vzpostavil kontrast med različnimi aktivnostmi, ki se ne bodo prenašale v druge dele sobe. Če sta v sobi dva otroka, sobo razdelimo in vsak mora skrbeti za svoj del. S tem bomo spodbujali razvoj zavedanja odgovornosti.
Površine prostora opremimo v skladu s starostjo otroka. Majhnemu lahko na stene narišemo različne risbice, starejši bo sam izrazil svoje želje. Najprimernejša so gladka, lesena tla, vendar mora biti les dobro obdelan, da ni nepotrebnih špranj. Izberemo pohištvo, ki bo ustrezalo otrokovi velikosti. Pri tem moramo računati, da večji, kot bo otrok, večje pohištvo bomo potrebovali. Boljša rešitev je, da kupimo pohištvo normalnih velikosti, nekaj kosov (stol, miza, …) pa v velikosti, ki ustreza otroku. Nikakor pa ne smemo pozabiti tudi na stole za odrasle, ki se bodo morebiti igrali z otrokom. V otroški sobi so potrebni tudi prostori za shranjevanje. Nekatere stvari želimo shraniti zunaj otrokovega dosega, nekatere pa so preprosto v napoto, ko jih ne potrebuje.