Največji problem je likvidnost
"Ni podjetja, ki se ga kriza ne bi dotaknila. Nikomur ne bo prizanesla," so bile prve besede Janeza Bohoriča, predsednika uprave kranjske Save, na prednovoletni predstavitvi rezultatov.
Bled – »Zanimivi, turbulentni časi,« pravi Janez Bohorič, prvi mož Poslovne skupina Sava, in nadaljuje: »Dobro je, da je ves svet skočil na noge in se pripravljajo ukrepi za omilitev.« Tudi v Savi imajo dejavnosti, ki jih je kriza prizadela – pri izdelkih in polizdelkih za avtomobilsko industrijo, za gradbeništvo, predvsem pa, poudarja Bohorič, so podjetje, ki za normalno poslovanje potrebuje likvidnost. Z zaostrenimi razmerami v realnem sektorju (gumarstvo, turizem, nepremičnine) so se soočili konec septembra, ko je upadlo povpraševanje, s tem pa naročila.
»Glavni problem danes je likvidnost. Tako kot je voda za rastline in kri za živa bitja, gospodarstvo brez kroženja denarja ne bo dolgo zdržalo. Vlada je sprejela ukrep vbrizga osemsto milijonov evrov v sistem in le upamo lahko, da bo to dovolj. V takšnih razmerah lahko tudi dobra podjetja hitro postanejo slaba,« pravi Janez Bohorič in poudarja, da bodo napeli vse sile in tudi v kritičnih razmerah poiskali rešitve, s katerimi bodo hitrejši od konkurence in zato uspešnejši.
Letošnje poslovno leto so v Savi (brez dejavnosti turizem) skrajšali za pet delovnih dni. Kako bo v prihodnjem letu, uprava ne želi ugibati. Zaradi krize bodo načrte usklajevali še enkrat, že sedaj pa vedo, da bodo investirali le tretjino od siceršnjih naložb v zadnjih letih (prej med 30 in 50 milijoni evrov, v letu 2009 okoli 15 milijonov). »Izpeljali bomo le nujne investicije, saj bi brez njih sami sebi povzročali še večjo škodo, sicer pa smo že pred časom zaradi konkurenčnosti začeli obvladovati vse stroške,« ukrepe za prebroditev krize opiše Bohorič. Predsednik ne vidi scenarija, po katerem bi morala Sava odpuščati delavce ali krajšati delovni teden, oziroma pravi: »Le če bomo morali občutno krčiti katero od dejavnosti.«
Danes ima Poslovni sistem Sava 2713 zaposlenih, vsi so ali bodo dobili božičnice (450 evrov bruto, v dejavnosti turizem več kot pol manj), v enajstih mesecih so v nepremičnine, naprave in opremo vložili skoraj 18 milijonov evrov. Nadzorniki so prejšnji teden izvedeli, da je bil celoten dobiček Save v enajstih letošnjih mesecih dosežen v načrtovani dinamiki – rezultat 19,2 milijona evrov. Kako bo ob koncu leta, ne morejo napovedovati. »Tako težkega zaključnega računa še ni bilo,« pojasnjuje Vinko Perčič, član uprave za finance: »Borza je skoraj razpadla, delnice so padle, Sava pa ima veliko naloženega kapitala. Kako bomo konec leta vrednotili kapitalske naložbe, danes ne ve nihče.« Na področju turizma, posledice krize najbolj občutijo na Bledu, so se odločili za aktivno trženje na domačem in bližnjih trgih, predvsem na trgih vzhodne Evrope in trgih nekdanjih jugoslovanskih republik.